• rozwiń

Ropa i miedź najdroższe od dwóch lat

Ropa i miedź najdroższe od dwóch lat
Foto: sxc.hu Foto: Cene ropy jest juz najwyższa od dwóch lat

Drożeją surowce. Na giełdzie paliw w Nowym Jorku cena ropy jest najwyższa od 2 lat, cena miedzi - najwyższa od 28 miesięcy. Według maklerów ceny rosną w reakcji na środową decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej o wpompowaniu na rynek dodatkowych 600 miliardów dolarów w postaci skupu obligacji rządowych.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku rano czasu europejskiego zdrożała 0,8 proc. - do 87,22 USD. To najwyższa cena surowca od 9 października 2008 r.

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Jednocześnie ogłosiła wprowadzenie dodatkowego programu skupu obligacji wartego 600 mld dolarów, trwającego do czerwca 2011 roku. Ekonomiści oczekiwali dodatkowego programu skupu wartego co najmniej 500 mld USD.

Tymczasem zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu do najwyższego poziomu od maja 2009 r. - podał w środę Departament Energii USA. - Jest pytanie, czy w sytuacji wysokich zapasów ropy obecne ceny surowca są do utrzymania - zastanawia się Jonathan Barratt, dyrektor zarządzający Commodity Broking Services Pty w Sydney.

Ropa w USA zdrożała w tym roku o 10 proc. Tylko w tym tygodniu wzrost notowań wyniósł 7 proc.

Miedź najdroższa od 28 miesięcy

Rosną także ceny miedzi. Jako przyczynę maklerzy wskazują także decyzję Fed. Na giełdzie metali w Londynie miedź w dostawach trzymiesięcznych jest wyceniana na 8 tys. 769,50 USD za tonę, co oznacza wzrost o 2,0 proc. Na giełdzie metali w Nowym Jorku funt miedzi kosztuje 3,9815 USD, po wzroście ceny o 1,8 proc.

Na giełdzie w Szanghaju tona metalu w dostawach na luty zdrożała o 4,1 proc. proc. do 67 tys. 370 juanów (10 tys. 112 USD).

- Decyzja Fed okazała się nawet lepsza niż spodziewano się na rynku, co pozytywnie zadziałało na sentyment inwestorów. Teraz ceny miedzi w Londynie zmierzają ku rekordom - - mówi Wang Fei, analityk Haitong Futures Co.

Rekordowe 8 tys. 940 USD za tonę miedzi płacono na giełdzie w Londynie w lipcu 2008 r.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane