• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ropa do Możejek popłynie przez Białoruś?

Ropa do Możejek popłynie przez Białoruś?
Foto: TVN24 Foto: Eksperci zadecydowali o powstaniu kolejnego ropociągu

Eksperci z Polski, Ukrainy, Litwy, Gruzji i Azerbejdżanu omówili możliwość pociągnięcia od ukraińskich Brodów odnogi rurociągu do Białorusi.

Z informacji podanych przez litewski dziennik "Lietuvos Rytas" wynika, że fachowcy nie tylko zatwierdzili status nowo powoływanego przedsiębiorstwa Sarmatia, ale również podjęli temat przeprowadzenia dodatkowego ropociągu. Według gazety, Białoruś dla której istotny problem stanowią dostawy rosyjskiej ropy, została już poinformowana o takim zamiarze uczestników projektu.

- Gdy procedura założenia Sarmatii zostanie zakończona, prawdopodobnie zostanie wykonane studium możliwości budowy odnogi rurociągu do Białorusi - pisze dziennik. Informuje również, że przyłączenie się do realizacji projektu budowy odnogi zostanie zaproponowane koncernowi PKN Orlen, który zarządza litewską rafinerią Mażeikiu Nafta. Pozyskanie przez Możejki ropy z Białorusi byłoby znacznie korzystniejsze aniżeli z Gdańska - dodaje "Lietuvos Rytas".

W październiku prezydenci Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Polski i Ukrainy podpisali w Wilnie umowę dotyczącą konsorcjum Sarmatia i korytarza transportowego dla ropy naftowej i gazu ziemnego. Chodzi o korytarz Odessa-Brody-Płock-Gdańsk do transportu ropy naftowej z rejonu Morza Kaspijskiego na rynki europejskie.

ktom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane