• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ropa coraz tańsza. Total może stracić 3 mld dolarów rocznie

Jeśli cena 80 dolarów za baryłkę ropy utrzymałaby się przez okrągły rok, stracilibyśmy 3 mld dolarów. To sporo, musimy być gotowi na taki scenariusz - przyznał szef departamentu eksploracji i produkcji koncernu naftowego Total Arnaud Breuillac.

Jak jednak podkreślił, obecna cena nie utrzyma się długo. - Naszym zdaniem koszty marginalne wydobycia, głównie w Stanach Zjednoczonych, są na tyle wysokie, że tamtejsi producenci ograniczą je w najbliższych tygodniach. Spadnie więc podaż - wytłumaczył Breuillac.

Szkodliwe sankcje

Dodał, że jego zdaniem nałożone na Rosję sankcje są szkodliwe dla biznesu, a przy tym nie przyniosą rozwiązań politycznych.

- Wycofanie sankcji i pozwolenie na kontynuowanie naszych projektów to zadanie dla polityków. A te są bardzo ważne. Świat przyszłości potrzebuje energii. A projekty energetyczne to projekty długoterminowe - zaznaczył przedstawiciel koncernu Total.

Coraz taniej

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu sygnałów, że OPEC nie zmniejszy produkcji tego surowca. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, na giełdzie paliw w Nowym Jorku, jest wyceniana w środę na 77,09 dolarów.

W środę ropa Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie staniała poniżej 80 dolarów za baryłkę, po raz pierwszy od września 2010 r.

Eksporterzy ropy z OPEC spotkają się na posiedzeniu w Wiedniu 27 listopada, aby ocenić sytuację na globalnych rynkach paliw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane