• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Rolnicze kolejki po euro

Rolnicze kolejki po euro
Foto: TVN24 Foto: Pod oddziałami ARiMR ustawiają się kolejki rolników chętnych na dofinansowanie z Unii

Do 9 listopada ARiMR przyjmuje wnioski chętnych na dofinansowanie gospodarstw rolnych ze środków UE w przyszłym roku. Do podziału jest 360 mln euro. Rolnicy nie chcą, aby decyzje zapadały w drodze losowania i tworzą społeczne kolejki.

Środki na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnicy mogą uzyskać z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007-2013. Do podziału dla rolników w całym kraju w tym roku jest łącznie ponad 360 mln euro, czyli ok. 1,36 mld zł, a w sumie 1,8 mld euro.

W Poznaniu ponad 1,4 tys. rolników zapisało się już do społecznej kolejki chętnych na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych ze środków UE. Według szacunków regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, w tym roku może być przyjętych do realizacji ok. 1,7 tys. wniosków. Na Wielkopolskę przypada 45,9 mln euro.

Kto pierwszy, ten lepszy

Rolnicy założyli społeczną kolejkę, ponieważ nie chcą losowania wniosków jak to było w latach ubiegłych. Jak wyjaśniają, "komitet kolejkowy zadba o to, aby kolejność z listy była przestrzegana przy przyjmowaniu wniosków".

ARiMR szacuje, że w ramach obecnego naboru oddziały regionalne przyjmą w całej Polsce około 20 tys. wniosków. Agencja zapewnia, że przyjmie wszystkie wnioski, ale nie wiadomo kiedy zostaną zrealizowane.
- Wnioski te nie przepadną, zostaną skierowane do realizacji w kolejnych latach i taką informację wszystkim zainteresowanym przekażemy - mówi rzecznik Agencji Radosław Iwański.

W poniedziałkowym komunikacie Iwański poinformował, że oddziały regionalne ARiMR będą 9 listopada pracowały do godziny 22, a jeżeli będzie taka potrzeba to dłużej.
- Zostaną stworzone dodatkowe stanowiska do przyjmowania wniosków. Każdy Oddział ARiMR, w zależności od specyfiki regionu, stworzy nawet 30–40 stanowisk, które będą obsługiwały rolników składających wnioski. Każdy odział regionalny będzie przygotowany do przyjęcia w ciągu jednej godziny do 300 wniosków - wyjaśnił Iwański.

Komu i na co?

Pewność rozpatrzenia wniosku w tym roku i otrzymania ewentualnego dofinansowania w 2008 roku mają ci rolnicy, którzy złożą dokumenty do momentu, w którym wnioski będą opiewały na kwotę 120 proc. sumy przewidzianej na dofinansowanie dla danego województwa.

Jak informuje ARiMR, z dofinansowania modernizacji gospodarstw rolnych może skorzystać osoba fizyczna i osoba prawna, prowadząca działalność rolniczą w produkcji roślinnej lub zwierzęcej.

Pomoc finansową przyznawaną na modernizację gospodarstwa rolnego można przeznaczyć na zakup maszyn rolniczych, budowę i przebudowę budynków związanych z produkcją rolną oraz na zakładanie nowych plantacji. Dofinansowanie z tego programu może stanowić od 40 do 75 proc. inwestycji - a maksymalna kwota dofinansowania to 300 tys. zł.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane