• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rolnicy na polach. Elizejskich

Rolnicy na polach. Elizejskich
Foto: TVN24 Foto: Rolnicy na polach... Elizejskich

Francuscy rolnicy blokują w piątek drogi w wielu regionach Francji w proteście przeciw zapaści swojej branży. Rano kilkudziesięciu protestujących barykadowało słynne Pola Elizejskie w Paryżu.

Piątkowe demonstracje rolników zorganizował ich największy związek zawodowy: Krajowa Federacja Związków Zawodowych Pracowników Rolnych (FNSEA) oraz zbliżona do nich organizacja Młodych Rolników. Demonstranci podkreślają, że ich dochody spadły w ubiegłym roku o 20 proc., a prognozy na ten rok nie są lepsze. Domagają się od rządu wsparcia, w szczególności podwyżki cen skupu zboża.

Według FNSEA, w całej Francji w protestach bierze udział 40 tysięcy osób, którym towarzyszy około tysiąc sztuk bydła i kilka tysięcy traktorów.

Traktory pod Łukiem Triumfalnym

W piątek rano kilkudziesięciu rolników zablokowało Pola Elizejskie w Paryżu. Demonstrujący przyjechali traktorami około godz. 7.30, po czym wyładowali na jezdnię bele słomy i podpalili je - pojawiły się kłęby gęstego dymu. Policja zorganizowała objazdy. Następnie rolnicy przenieśli się z Pól Elizejskich na plac przed Pałacem Inwalidów, gdzie kontynuowali protest.

Wiele podobnych manifestacji odbywa się w innych regionach i miastach Francji. Rolnicy zablokowali autostrady w okolicach Tuluzy, Clermont-Ferrand i Metzu.

Francuski minister rolnictwa Bruno Le Maire zapewnił, że rząd nie tylko słucha rolników, ale "rozumie ich frustrację". Zapowiedział, że za kilka dni przedstawi "powszechny plan wsparcia rolnictwa", obejmujący przede wszystkim ulgi podatkowe za 2009 rok.

bgr//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane