• rozwiń

Rolnicy mogą od dzisiaj starać się o rekompensaty za rosyjskie embargo. Chętni stanęli w kolejce już w nocy

Roolnicy składają powiadomienia o zamiarze wycofania produktów z rynku Odtwórz: Roolnicy składają powiadomienia o zamiarze wycofania produktów z rynku
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: KE pod koniec września ogłosiła, że przeznacza dodatkowe 165 mln euro na nowy program rekompensat dla sektora owoców i warzyw | Video: Roolnicy składają powiadomienia o zamiarze wycofania produktów z rynku

Od dzisiaj polscy rolnicy mogą składać powiadomienia o wycofaniu swoich warzyw i owoców z rynku. Będą one niezbędne do uzyskania rekompensaty za straty poniesione przez rolników w związku z rosyjskim embargiem. Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację, że już od późnego wieczora, przed budynkiem Agencji Rynku Rolnego w Warszawie grupa około 50 rolników czeka, aby dzisiaj rano złożyć odpowiedni wniosek.

We wtorek weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 23 października 2014 r. uruchomiające tzw. II transzę rekompensat dla producentów owoców i warzyw.

- Ta pomoc szybko zostanie wyczerpana, ponieważ pula nie jest wysoka i rolnicy o tym wiedzą. Stąd kolejki przed agencją - mówi TVN24BiŚ Iwona Ciechan, rzeczniczka ARR. Dodaje, że wsparcie będzie udzielne do wyczerpania pieniędzy. Podkreśla, że aby uruchomić nowy program rekompensat, ARR musiała czekać aż tydzień na stosowne rozporządzenie rządu.

Dodatkowe środki

KE pod koniec września ogłosiła, że przeznacza dodatkowe 165 mln euro na nowy program rekompensat dla sektora owoców i warzyw. Nowy system wsparcia uzupełni pierwszy program rekompensat dla tego sektora, ogłoszony 18 sierpnia, który opiewał na 125 mln euro. 10 września KE zawiesiła tamten program, bo wartość wstępnych wniosków o rekompensaty przekroczyła kwotę na nie przeznaczoną.

Z II transzy pieniądze mają dostać rolnicy z 12 państw UE, które eksportowały do Rosji. Limity dla krajów ustalono na podstawie średniej wielkości eksportu do Rosji w okresie od września do grudnia w ostatnich trzech latach oraz po odjęciu tych wielkości produkcji, które zadeklarowano już we wstępnych wnioskach w ramach pierwszego programu.

Ile owoców?

Ponieważ 85 proc. wszystkich wstępnych wniosków z pierwszego programu wsparcia pochodziło z Polski, to z drugiego programu polscy rolnicy otrzymali prawo do rekompensat dla wycofania z rynku 18,750 ton jabłek i 3 tys. ton innych produktów.

Formularz powiadomienia o zamiarze wycofania produktów z rynku dostępny jest TUTAJ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane