• rozwiń

"Rodzina" wyciska pieniądze z budżetu

"Rodzina" wyciska pieniądze z budżetu
Foto: TVN24 Foto: Kolejny rekord "Rodziny na swoim"

Wartość kredytów mieszkaniowych w ramach programu "Rodzina na swoim", gdzie część odsetek spłaca rząd, pobiła w czerwcu kolejny rekord i wyniosła 555,1 mln zł. Od początku roku jest to już suma 2,128 mld zł. Rząd założył, że ich wartość w całym roku wyniesie 2,34 mld zł, ale już od dawna uspokaja, że pieniędzy dołoży.

marzec - 361 mln zł
kwiecień - 398 mln zł
maj - 511 mln zł
czerwic - 555 mln zł

rodzina

Kredyt w ramach programu "Rodzina na swoim" jest dostępny w jedenastu bankach. Zgodnie z programem Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje dopłaty do oprocentowania kredytów mieszkaniowych - 50 proc. odsetek przez okres pierwszych 8 lat kredytowania.

Warunkiem jest wzięcie kredytu w złotych, mieszkanie lub dom musi być pierwszą nieruchomością małżonków, nie może być zbyt duży, a cena jednego metra kwadratowego kredytowanego mieszkania nie może przekraczać kwoty określonej dla każdego województwa. Chociaż program działa już 2,5 roku, to wcześniej, gdy ceny nieruchomości sięgały szczytów, był praktycznie martwy. W ostatnich miesiącach bije jednak rekordy popularności.

Co miesiąc - to rekord

Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w czerwcu udzielono 3.107 takich kredytów na kwotę 555,1 mln zł, podczas gdy w maju 2.858 rodziny pożyczyły 511 mln zł.

W całym pierwszym półroczu udzielono 12 444 kredytów na łączną kwotę 2,128 mld zł, a od początku funkcjonowania programu (czyli od końca stycznia 2007 roku) zaciągnięto 23.073 kredyty na łączną kwotę 3,415 mld zł. Rząd zaplanował, że w ciągu roku przeznaczy na program 80 mln zł, a wartość kredytów sięgnie 2,34 mld zł.

Ministerstwo infrastruktury, z którego budżetu pochodzą środki na dopłaty, zapowiedziało już, że zwiększy pulę o kolejne 20-25 mln zł.

mkg/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane