• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Rodzina na swoim" może słono kosztować

"Rodzina na swoim" może słono kosztować
Foto: SXC Foto: Kredyt z rządową dopłatą nie zawsze się opłaca

Kredyt kredytowi nierówny. Jak wynika z raportu Open Finance, kredyt z rządową dopłatą w ramach programu "Rodzina na swoim" najtaniej można dostać w dwóch bankach spółdzielczych. Natomiast w DomBanku miesięczna rata tego typu pożyczki może być dwa razy wyższa niż gdzie indziej.

Według ustaleń Open Finance najtańsze oferty kredytów w ramach "Rodziny na swoim" ma Gospodarczy Bank Wielkopolski i Bank Polskiej Spółdzielczości.

– Codziennie mamy kilka nowych wniosków o kredyt z dopłatą. W stosunku do poprzedniego kwartału notujemy wzrost sprzedaży prawie o 300 proc. Sądzę, że do końca roku wartość udzielonych przez nas kredytów z dopłatami wzrośnie do około 100 mln zł – stwierdził w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Piotr Matwiej z Banku Polskiej Spółdzielczości. Bank ten jest gotów sfinansować do 80 proc. wartości nieruchomości.

Raty małe i duże

Drugi z wymienionych liderów, Gospodarczy Bank Wielkopolski kredytuje zakup całej nieruchomości. Jednocześnie marże i prowizje są tam relatywnie niskie. I tak - miesięczna rata kredytu w wysokości 200 tys. zł, wziętego na 30 lat wynosi w GBW tylko 632 zł.

Jednak - jak podkreśla Open Finance - z powodu niewielkiej liczby placówek tych banków, udzielają one niewielu kredytów z rządowymi dopłatami.

Tymczasem w największych bankach komercyjnych miesięczna rata tego kredytu jest o około 300 zł wyższa. Na tym polu rekordzistą jest DomBank, w którym - przy tych samych parametrach kredytu - klient zapłaci ponad dwa razy więcej niż w najtańszych bankach (1316 zł). – To nie jest produkt cieszący się u nas dużą popularnością – przyznaje Paweł Olewiński z DomBanku.

Co ciekawe, niekiedy zwykły kredyt komercyjny, bez rządowej dopłaty, może okazać się bardziej korzystny.

22 tys. "Rodzin na swoim"

Obecnie kredyty z dopłatą ze środków Skarbu Państwa można wziąć w 14 bankach. Pożyczki te nadal cieszą się dużą popularnością. Najwięcej tego typu kredytów udzielają PKO BP i Pekao SA.

Według danych na koniec września, od początku roku kredyty z dopłatami otrzymało ok. 22 tys. osób.

mon/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane