• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rodzina na droższym swoim

Rodzina na droższym swoim
Foto: TVN24 Foto: Rosną limity w "Rodzinie na swoim"

Nieruchomościowy cud nad Wisłą: w mieszkaniówce kryzys, ceny materiałów najniższe od dwóch lat - a limity cen metra kwadratowego w rządowym programie "Rodzina na swoim" od 1 kwietnia w większości miast urosną.

Na rządowe wsparcie w spłacie kredytu hipotecznego (program "Rodzina na swoim") mogą liczyć młode rodziny, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Warunek - cena metra kwadratowego ich mieszkania nie może przekraczać wyznaczonego przez wojewodę pułapu.

Od kwietnia ten limit w większości miast urośnie. W Warszawie powiększy się o blisko 380 zł - do ponad 8 tys. zł za metr kwadratowy, w Krakowie o niemal 1,8 tys. zł do prawie 6,5 tys., a w Gdańsku o około 800 złotych do ponad 5 tys. zł za metr.

Limit spadnie jedynie w Poznaniu, Maksymalna cena za metr mieszkanie obniży się tam o ok. 160 złotych - do 6,9 tys. zł za metr.

Wedle uznania

Dlaczego w niektórych miastach limity rosną, a w niektórych spadają? Bo każdy wojewoda liczy limit ceny według własnych zasad.

Jest wprawdzie wzór, w którym jest stały mnożnik, ale drugi współczynnik – wskaźnik wartości odtworzeniowej mieszkania – pozostawia pole do interpretacji. Wojewodowie mogą też w swoich obliczeniach uwzględnić dodatkowe dane, opierając się na analizach własnych. Na razie nie ma przepisów standaryzujących te analizy.

Niestety, wyższe limity ceny w programie "Rodzina na swoim" to pokusa dla deweloperów, by podnosić ceny mieszkań.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane