• rozwiń

Robisz w ciastkach? To uważaj!

Robisz w ciastkach? To uważaj!
Foto: sxh.hu Foto: Ileż to ma dni przydatności do spożycia?

Polskie państwo znów zaskakuje przedsiębiorców. Zaledwie kilka dni będą miały firmy na przygotowanie się do kolejnych zmian w VAT. Prezydent podpisał właśnie ustawę wchodzącą w życie 1 kwietnia - to oznacza, że zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw najwcześniej na 4 dni przed dniem, kiedy wejdzie w życie.

Ustawa dotyczy sklepów, piekarni i wszystkich firm z branży cukierniczej. Zmienia stawki VAT na ciastka: niższy, 8-procentowy podatek będzie można stosować na ciastka z terminem przydatności do spożycia do 45 dni. Na pozostałe podatek wyniesie 23 procent.

Późny termin uchwalenia, podpisania i jeszcze późniejszy ogłoszenia ustawy narusza - zdaniem prawników - dobre zwyczaje legislacyjne, które każą powiadamiać obywateli o zmianie prawa co najmniej 14 dni przed ich wejściem w życie.

Problem ciastek dla polskiego parlamentu był niemal nie do przełknięcia: na jednym posiedzeniu Senatu w połowie marca spotkały się dwa różne projekty ustaw, które sprzecznie ustalały wysokość podatku na ciastka: jedna stanowiła, że niezależnie od terminu spożycia podatek ma wynosić 8 procent, druga - że na te z terminem przydatności dłuższym niż 14 dni stawka ma być w "zwykłej" wysokości 23 procent.

Senat w swoich poprawkach zdecydował jeszcze inaczej: 8-procentowa stawka dotyczy ciastek, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni. 18 marca poprawkę Senatu zaakceptował Sejm. Problem w tym, że w ustawie jest zapisany twardy termin wejścia zmiany w życie: 1 kwietnia 2011 r. Podatnicy będą mieli więc wyjątkowo krótki termin na dostosowanie się - i swoich systemów komputerowych - do nowego prawa.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane