• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Robert Zoellick szefem Banku Światowego

Zarząd Banku Światowego oficjalnie zatwierdził kandydaturę Roberta Zoellicka na stanowisko prezesa. Był on jedynym kandydatem.

53-letni Zoellick był w latach 2001-2005 pełnomocnikiem rządu USA ds. handlu zagranicznego, a potem zastępcą sekretarza stanu. Ostatnio pracował w dyrekcji banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ma za sobą staż pracy w administracjach trzech republikańskich prezydentów.

W powszechnej opinii, nowy prezes jest postacią odmienną od swego poprzednika, którego nominację od początku uważano za kontrowersyjną. Paul Wolfowitz był poprzednio wiceministrem obrony i głównym architektem niepopularnej w Banku Światowym wojny w Iraku, czołowym ideologiem neokonserwatystów, nielubianym przez personel banku.

Zoellick ma renomę pragmatyka i doskonałego dyplomaty-negocjatora. Jako zastępca sekretarza stanu wynegocjował m.in. porozumienie między walczącymi frakcjami w Sudanie, a także układ z Chinami, który pozwolił im na wejście do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Nikt nie podważa jego wysokich kompetencji w sprawach ekonomicznych.

Ma także opinię szorstkiego i wymagającego szefa, co zdaniem obserwatorów może wywoływać konflikty z podwładnymi. Jest konserwatystą fiskalnym i rzecznikiem interesów wielkich korporacji. Jako pełnomocnik ds. handlu zagranicznego bronił ochrony patentowej koncernów farmaceutycznych, występując przeciwko dopuszczaniu leków generycznych. Stanowisko takie krytykują rzecznicy walki z AIDS i innymi chorobami w biednych krajach.

W myśl niepisanej tradycji, prezesem Banku Światowego zostaje zawsze Amerykanin, podczas gdy szefostwo bliźniaczej instytucji, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przypada przedstawicielowi Europy.

Poprzednik nowego prezesa Paul Wolfowitz odszedł w atmosferze skandalu, gdy ujawnieniono, że załatwił intratną posadę i wysoką podwyżkę swojej życiowej partnerce.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane