• rozwiń
  • WIG20 2230.42 -0.82%
  • WIG30 2526.39 -0.89%
  • WIG 58781.73 -0.61%
  • sWIG80 11566.23 -0.21%
  • mWIG40 3756.84 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:48

Dostosuj

Rewolta uderzyła w libijską ropę

Libijska produkcja ropy naftowej spadła o połowę z powodu przemocy w kraju - oświadczył w rozmowie z agencją AFP dyrektor rządowej firmy naftowej NOC Szukri Ganem. Seria rewolt w kolejnych krajach arabskich wywindowała już cenę ropy na światowych rynkach do rekordowych cen. Za baryłkę czarnego złota trzeba już płacić ponad 110 dolarów.

- Produkcja ropy spadła o połowę, bo zagraniczni pracownicy opuścili kraj. Nie czuli się bezpiecznie - powiedział Ganem. Libijski przywódca Muammar Kaddafi przyznał w środę, że w związku z opuszczeniem kraju przez pracowników firm naftowych produkcja ropy jest "na najniższym poziomie".

Rewolta wstrzymała eksport ropy z niektórych regionów Libii, która w normalnych warunkach produkuje 1,6 mln baryłek ropy dziennie i jest dwunastym światowym eksporterem tego surowca.

Krwawa próba zmiany

Rewolucja w Libii trwa już ponad dwa tygodnie. Według szacunków ONZ w walkach mogło zginąc już kilka tysięcy osób. Kaddafi nie zamierza jednak ustąpić i zapowiada krwawe rozprawienie się z opozycją.

Znaczna część kraju jest już pod kontrolą przeciwników rządu, ale dyktator utrzymał kilka miast i przy pomocy lojalnych mu oddziałów wojska oraz najemników atakuje opozycję. W walkach wykorzystywane jest miedzy innymi lotnictwo.

Starcia toczą się między innymi w mieście Brega, gdzie ulokowana jest jedna z największych libijskich rafinerii. W środę opozycja zadeklarowała, że odbiła miejscowość z rąk sił rządowych.

mk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane