• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Reuters (prawie) w rękach Thomsona

Reuters (prawie) w rękach Thomsona

Agencja informacyjna Reutera potwierdziła, że trwają rozmowy na temat jej przejęcia przez kanadyjskiego Thomsona. Firma zajmująca się dystrybucją informacji i danych biznesowych chce zapłacić za brytyjską agencję za 17,5 mld dol.

Thomson juz od pewnego czasu szuka uzupełnienia dla swojej działalności, a Reuter świetnie uzupełni jego europejski serwis dostarczania aktualnych informacji - AFX News.

Wiadomość o wstępnych rozmowach sprawiły, że akcje Reutera zdrożały w piątek na giełdzie w Londynie o 6,7 proc, pogłoski wśród spekulantów o możliwości przejęcia wywindowały je we wtorek o kolejne 25 proc.

W swoim wtorkowym oświadczeniu władze Reutera twierdzą, że "zarządy obu firm chciałyby w interesie akcjonariuszy sprecyzować etap negocjacji". - Istnieje silna i nieodparta logika na stworzenie globalnego lidera na rynku informacji "business-to-business" - napisano w oświadczeniu dodając, że Thomson zaoferował w sumie za jedną akcję prawie 14 dol., czyli prawie 40 proc. więcej niż jej rynkowa wartość.

Przejęcie Reutera przez Thomsona musi zostać jeszcze zaakceptowane przez Radę Założycieli Reutera - grupę 15 posiadaczy tzw. złotej akcji, którzy wspólnie mogą zablokować transakcję.

Analitycy twierdzą, że połączenie się firm mam sens, głównie ze względu na działalność informacyjną Thomsona i jego zdolność finansową na udźwignięcie tak wielkiej inwestycji. Dodają, że nowo powstała firma byłaby lepiej notowana niż konkurencyjny Bloomberg, biorąc pod uwagę dominację Thomsona na amerykańskim rynku informacji i Reutera na europejskim.

Połączenie pozwoliłoby zaoszczędzić obu firmom w sumie ok. pół mld dolarów rocznie. Nowa agencja działałaby prawdopodobnie pod powszechnie ceniona marką "Reuters".

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane