• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Reuters: Czechy przeciwne zakupom gazu dla UE przez jeden organ

Reuters: Czechy przeciwne zakupom gazu dla UE przez jeden organ
Foto: naftogaz.com Foto: Wspólne zakupy gazu w UE są jednym z filarów polskiej koncepcji unii energetycznej

Czeski rząd nie popiera polskiej propozycji utworzenia jednego organu do zakupów gazu dla UE, ale mógłby poprzeć dobrowolne łączenie się prywatnych grup w celu takich zakupów - wynika z zatwierdzonego w środę przez rząd dokumentu, o którym pisze Reuters.

Agencja przypomina, że utworzenie unii energetycznej proponuje premier Donald Tusk i że stworzenie jednego organu do zakupów gazu dla UE byłoby jej elementem. W środę szef polskiego rządu wskazał na konieczność przebudowy europejskiego rynku gazu, który - jego zdaniem - jest nieefektywny, a jego rozwiązania powodują, że UE traci rocznie 30 mld euro.

"Nie" dla jednego organu

"Generalnie nie popieramy utworzenia jednego organu w UE odpowiedzialnego za zakupy ropy naftowej i gazu" - cytuje Reuters fragment przygotowanego przez resort przemysłu dokumentu, określającego stanowisko rządu.

"Możliwe jest jednak poparcie utworzenia mechanizmu służącego łączeniu zapotrzebowania na zasadzie dobrowolności, tzn. możliwości łączenia się prywatnych grup działających w krajach członkowskich" - głosi projekt.

Czesi będą się integrować?

W dokumencie wskazano następnie, że Czechy powinny wspierać starania o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej, uzależnionej od rosyjskiego gazu i częściowo od rosyjskiej ropy oraz poprzeć apel Polski o sfinansowanie nowej infrastruktury z unijnego funduszu "Łącząc Europę".

- Rząd zatwierdził nasze stanowisko w sprawie tej propozycji. Popieramy naszych polskich kolegów w wielu kwestiach, ale jest też wiele spraw, którym musimy się lepiej przyjrzeć - powiedział w czeskim radiu sekretarz stanu ds. europejskich Tomasz Prouza.

Rozwój interkonektorów gazowych

Jak pisze Reuters, czeski rząd popiera zwiększenie inwestycji w interkonektory gazowe. Kraje z Europy Środkowej już wybudowały kilka interkonektorów między swoimi gazociągami i umożliwiły przesył gazu w dwie strony. Planują dodatkowe połączenia, które w razie konieczności pozwolą na znalezienie alternatywnych źródeł gazu - dodaje agencja.

- Zasadniczo polską propozycję oceniamy pozytywnie. Czeski rząd jest gotów poprzeć korytarz gazowy północ-południe - powiedział dziennikarzom minister przemysłu i handlu Jan Mladek.

A długoterminowo?

- Zwiększyłaby się długoterminowa niezależność Czech od dostaw gazu z Rosji - dodał.

Premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji uzgodnili w ubiegłym tygodniu, że w ramach przeciwdziałania potencjalnemu kryzysowi gazowemu powstanie specjalny mechanizm solidarnościowy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Komisja Europejska na czerwcowym szczycie ma przedstawić jasne propozycje dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Z projektu dokumentu KE, do którego dotarł Reuters, wynika, że kraje Unii powinny przeprowadzić przed nadejściem zimy stress testy, by określić, w jakim stopniu byłyby zagrożone, gdyby kryzys na Ukrainie spowodował poważne zakłócenia dostaw gazu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane