• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Resort szykuje rewolucję w budowlance

Resort szykuje rewolucję w budowlance
Foto: TVN24 Foto: Urzędnicy chcą ułatwić budowę domów

Budynki będą mogły powstawać bez decyzji o warunkach zabudowy, a nawet bez pozwoleń na budowę. Takie zmiany szykuje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które chce zastąpić 86 razy nowelizowane prawo budowlane nową ustawą nazywaną w resorcie kodeksem budowlanym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Koncepcja jest w trakcie konsultacji ze środowiskiem budowlańców i na początku czerwca powinna trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Nowe przepisy przewidują, że administracyjna decyzja o pozwoleniu na budowę będzie wymagana jedynie dla dużych domów (kubatura powyżej 5 tys. metrów sześc. lub wysokość powyżej 12 metrów). Przy mniejszych budowach możliwe będzie korzystanie z uproszczonej ścieżki zgłoszenia - czytamy w "DGP". Wraz z dołączonym projektem budowlanym zgłoszenie stanie się przepustką do rozpoczęcia robót budowlanych, o ile w ciągu 30 dni nie sprzeciwi się temu starosta, który zgłoszenie przyjął.

Bez planów zagospodarowania

Zgody budowlanej nie będzie też blokować brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nową kategorią aktu prawa miejscowego, regulującego ład przestrzenny, będą miejscowe przepisy urbanistyczne. Dlatego nie będzie już potrzebne uzyskanie decyzji w o warunkach zabudowy - stwierdza "DGP". - Ograniczenie formalności ułatwi prowadzenie inwestycji - komentuje w "DGP" Bogdan Łysak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Więcej wymagań

Zwiększą się natomiast wymagania, które będzie musiał spełnić projekt budowlany. Dokument powinien wskazywać m.in. po których etapach budowy sprawdzający musi te roboty odebrać. To, czy zgłoszenie i projekt są kompletne i złożone w sposób prawidłowy, będzie sprawdzał właściwy ze względu na miejsce inwestycji starosta - czytamy w "DGP".

Nowe przepisy są w trakcie konsultacji ze środowiskiem budowlańców i po dużej konferencji w Warszawie 30 maja mają nabrać ostatecznego kształtu i trafić do uzgodnień międzyresortowych - pisze gazeta.

km//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane