• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Resort skarbu odpowie Eureko

Resort skarbu odpowie Eureko
Foto: TVN24 Foto: Resort skarbu odpowie na roszczenia Eureko

Do 29 lutego resort skarbu odpowie na roszczenia Eureko w sprawie prywatyzacji PZU - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

W piątek resort skarbu i Eureko podpisały porozumienie, zgodnie z którym, do końca czerwca 2008 roku mają być uzgodnione warunki ewentualnej ugody w sprawie PZU. Ugoda, jeśli do niej dojdzie, ma być zawarta przed polskim sądem. Eureko domaga się od polskiego rządu ponad 40 mld zł odszkodowania.

[ZOBACZ PEŁNA INFORMACJĘ]

Zawarte porozumienie to pewien rodzaj negocjacji, które nakreślają normy czasowe i sposób dochodzenia do ugody. Jeśli porozumienie miałoby być niekorzystne dla ministerstwa skarbu, to nie zostanie ono zawarte

Grad o Eureko

- Jeśli porozumienie miałoby być niekorzystne dla ministerstwa skarbu, to nie zostanie ono zawarte. Ugoda z Eureko będzie znana opinii publicznej, kiedy dojdzie do jej zawarcia i kiedy będziemy ją składali do sądu - podkreślił szef resortu skarbu.

"Ugoda z Eureko to utrata PZU"

W poniedziałek były premier Jarosław Kaczyński powiedział, że decyzja ministra skarbu, dotycząca porozumienia z Eureko w sprawie PZU, zmierza do utraty kontroli nad największym polskim ubezpieczycielem. - Minister Grad zmierza do tego, żebyśmy bardzo dużo dopłacili i jednocześnie stracili kontrolę nad ogromną firmą. Muszę się przyznać, że w kategoriach politycznych, czy ekonomicznych, to jest kompletnie niezrozumiałe – powiedział szef PiS.

[ZOBACZ PEŁNĄ INFORMACJĘ]

Długoletni konflikt

Konflikt w sprawie PZU zaczął się niedługo po sprzedaży 30-proc. pakietu akcji PZU w listopadzie 1999 r., gdy polski rząd zdecydował, że utrzyma kontrolę nad PZU. Postępowanie polskiego rządu Eureko zaskarżyło do Trybunału Arbitrażowego w Londynie.

W sierpniu 2005 r. Trybunał uznał, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Polski rząd apelował w sprawie niekorzystnego wyroku arbitrażu, jednak 26 listopada ubiegłego roku belgijski sąd odrzucił apelację.

mwr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane