• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Resort gospodarki morskiej negocjuje dorsza

Resort gospodarki morskiej negocjuje dorsza
Foto: TVN24 Foto: Polscy rybacy zapowiadają kontyuowanie połowów wbrew prawu

Ministerstwo Gospodarki Morskiej powołało specjalny sztab kryzysowy, który ma zbadać sytuację 24 polskich jednostek rybackich, które złamały unijny zakaz połowu dorsza na Bałtyku Wschodnim - poinformował rzecznik resortu Krzysztof Gogol.

- W ramach sztabu w poniedziałek okręgowi inspektorzy rybołówstwa morskiego mają w ministerstwie przedstawić sprawozdanie na temat zaistniałej sytuacji - powiedział Gogol.

Według informacji z okręgowych inspektoratów rybołówstwa morskiego w Gdyni i Słupsku, 24 polskie statki naruszyły obowiązujący zakaz połowów dorsza. Na jednostkach tych znaleziono kilkanaście ton dorsza z Bałtyku Wschodniego.

Zakaz połowów dorsza na Bałtyku Wschodnim (na wschód od 15. południka przebiegającego przez miejscowość Trzęsacz w woj. zachodniopomorskim) przez statki pływające pod polską banderą Komisja Europejska wydała w lipcu tego roku.

Zakaz wszedł w życie 16 września, po zakończeniu trzymiesięcznego okresu ochronnego na tę rybę, i ma obowiązywać do końca 2007 roku.

Podstawą wydania zakazu były wyniki unijnej kontroli w kilku polskich portach i na części polskich rybackich jednostek. Z kontroli wynika, że już w I kwartale br. polscy rybacy trzykrotnie przekroczyli przyznany na rok 2007 limit połowowy, który wynosił 10,8 tys. ton.

Zarówno polska administracja, jak i rybacy nie zgadzają się z wynikami tej kontroli. MGM nadal negocjuje z KE zniesienie zakazu.

tan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane