• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Resort finansów szykuje nowy podatek

Resort finansów szykuje nowy podatek
Foto: sxc.hu Foto: Będzie nowy podatek?

Projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek bankowy będzie gotowy i trafi do konsultacji w przyszłym tygodniu - zapowiedział wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział dziś podczas Forum Bankowego 2011, że formuła tego podatku i jego rozmiar będą na tyle "sensowne i racjonalne", że wzmocni on bezpieczeństwo systemu bankowego.

- Środki z tego podatku, tzw. podatku bankowego, nie będą szły do budżetu państwa, tylko do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - zapewnił minister. Dodał, że będą one służyły ewentualnemu dokapitalizowaniu banków w sytuacji kryzysu.

Daniluk wyjaśnił, że formalnie nie będzie to podatek, tylko tzw. opłata ostrożnościowa. - W naszej ocenie to ma charakter regulacji antycyklicznej z punktu widzenia stabilności systemu - powiedział. Jego zdaniem wpływy z tego tytułu będą porównywalne do wielkości środków przekazywanych przez banki do BFG.

Już w tym roku?

Na razie nie wiadomo jak wysoka będzie opłata i od jakiej podstawy będzie naliczana. Wiceminister Daniluk poinformował tylko, że "pośrednio będzie zależała od wielkości gwarantowanych depozytów". - Im więcej w bilansie banku będzie gwarantowanych depozytów, tym mniejsza będzie opłata. Chodzi o to, by dwa razy nie płacić za to samo - wyjaśnił. Daniluk poinformował, że przyszła ustawa powinna wejść życie jeszcze w tym roku.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza powiedział PAP, że regulator nie ingeruje w kwestie fiskalne, pozostawiając je ministrowi finansów. - Nadzór zawsze stoi na stanowisku, aby zwiększać bezpieczeństwo sektora, natomiast narzędzia mogą być różne - dodał.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił w styczniu, że biorąc pod uwagę całokształt sytuacji na rynku finansowym, nie ma potrzeby wprowadzania podatku bankowego, gdyż istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Z kolei premier Donald Tusk podkreślał, że jeśli podatek wejdzie w życie, to raczej nie w tym roku.

Przedstawiciele banków twierdzą, że wprowadzenie nowej opłaty odbije się na wysokości akcji kredytowej i portfelach klientów.

bgr/k/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane