• rozwiń

Renciści będą mogli dorabiać do woli

Renciści będą mogli dorabiać do woli
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Fedak: Kto krócej pracował, ten dostanie niższą rentę

Będzie rewolucja w rentach. - Kto krócej pracował, ten dostanie niższą rentę - zapowiedziała w TVN CNBC Biznes minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. W zamian renciści będą mogli bez ograniczeń dorabiać.

Minister podkreśliła, że wysokość rent będzie zależała od kapitału zgromadzonego w OFE. - Nowa ustawa nie zmienia zasad przyznawania rent - zaznaczyła.

Jolanta Fedak odniosła się też do sprawy wypłat emerytur. Od 1 stycznia przyszłego roku pierwsze osoby będą korzystały z pieniędzy zgromadzonych w II filarze. Wypłatami zajmą się same fundusze, gdyż przez 10 lat kolejnym rządom nie udało się stworzyć zakładów emerytalnych, które wypłacałyby środki zgromadzone w OFE.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister wyjaśniła, że projekt ustawy zakłada wypłatę dwóch rodzajów emerytur - okresowej oraz dożywotniej. Okresowa emerytura kapitałowa ma być wypłacana jedynie kobietom, które odejdą z pracy między 60. a 65. rokiem życia. Po ukończeniu 65-go roku życia każdy ubezpieczony w OFE (zarówno mężczyźni, jak i kobiety) będą objęci systemem dożywotnich emerytur kapitałowych. - Okres przejściowy będzie trwał do czasu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn - dodała w środę w TVN CNBC Biznes Fedak.

(CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE USTAWY O WYPŁATACH EMERYTUR KAPITAŁOWYCH)

mpj/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane