• rozwiń
  • WIG20 2338.30 +0.91%
  • WIG30 2691.11 +0.90%
  • WIG 60341.62 +0.82%
  • sWIG80 11655.94 0.00%
  • mWIG40 4108.01 +0.81%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:00

Dostosuj

Renciści będą mogli dorabiać do woli

Renciści będą mogli dorabiać do woli
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Fedak: Kto krócej pracował, ten dostanie niższą rentę

Będzie rewolucja w rentach. - Kto krócej pracował, ten dostanie niższą rentę - zapowiedziała w TVN CNBC Biznes minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. W zamian renciści będą mogli bez ograniczeń dorabiać.

Minister podkreśliła, że wysokość rent będzie zależała od kapitału zgromadzonego w OFE. - Nowa ustawa nie zmienia zasad przyznawania rent - zaznaczyła.

Jolanta Fedak odniosła się też do sprawy wypłat emerytur. Od 1 stycznia przyszłego roku pierwsze osoby będą korzystały z pieniędzy zgromadzonych w II filarze. Wypłatami zajmą się same fundusze, gdyż przez 10 lat kolejnym rządom nie udało się stworzyć zakładów emerytalnych, które wypłacałyby środki zgromadzone w OFE.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister wyjaśniła, że projekt ustawy zakłada wypłatę dwóch rodzajów emerytur - okresowej oraz dożywotniej. Okresowa emerytura kapitałowa ma być wypłacana jedynie kobietom, które odejdą z pracy między 60. a 65. rokiem życia. Po ukończeniu 65-go roku życia każdy ubezpieczony w OFE (zarówno mężczyźni, jak i kobiety) będą objęci systemem dożywotnich emerytur kapitałowych. - Okres przejściowy będzie trwał do czasu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn - dodała w środę w TVN CNBC Biznes Fedak.

(CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE USTAWY O WYPŁATACH EMERYTUR KAPITAŁOWYCH)

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane