• rozwiń

Temat: Telekomunikacja

Rekordowy wynik sprzedaży smartfonów. Samsung liderem

Foto: PAP/EPA Foto: IDC szacuje, że Samsung dostarczył na rynek 314 mln smartfonów

Samsung obronił tytuł największego na świecie producenta smartfonów. Południowokoreański gigant technologiczny zagarnął w IV kwartale ubiegłego roku prawie 30 proc. rynku, wyprzedzając po tym względem swojego głównego konkurenta Apple'a. Do amerykańskiej firmy należy niecałe 20 proc. rynku - ogłosiła firma analityczna IDC.

W sumie, wielkość dostaw smartfonów przekroczyła w ubiegłym roku miliard sztuk, co oznacza 38-procentowy wzrost w stosunku do 2012 r. i prawie dwukrotny (49 proc.) w porównaniu do 2011 r. To historyczny wynik napędzany głównie przez popyt na tańsze urządzenia, bo segment produktów z wyższej półki odnotowuje spadki.

- Tanie urządzenia są tą częścią rynku, która odnotowuje wzrost sprzedaży - przyznał Ryan Reith, dyrektor z IDC. - Sytuacja w takich krajach, jak Chiny czy Indie szybko zmierza w kierunku, w którym smartfony za 150 dolarów będą stanowić większość dostaw - dodał.

Chińczycy gonią "wielką dwójkę"

Według wyliczeń IDC, wszyscy chińscy dostawcy zwiększyli w ubiegłym roku swoje udziały w rynku. Huawei zagarnął 5,8 proc. w stosunku do 4,6 proc. rok wcześniej, a Lenovo 4,9 proc. z 4,1 proc. Zamykający pierwszą piątkę LG, zwiększył swój udział do 4,6 proc. z 3,8 proc. Aby zawalczyć o ten segment, w ubiegłym roku Apple wydał iPhone'a 5c. Jednak nawet najtańsza wersja tego modelu, do kupienia w USA za 99 dolarów, przegrywa w starciu z modelami chińskich producentów, które można kupić za mniej niż 50 dolarów.

Tanie urządzenia są tą częścią rynku, która odnotowuje wzrost sprzedaży

Ryan Reith, dyrektor firmy analitycznej IDC

Jak prognozuje IDC, udział południowokoreańskiej korporacji w rynku smartfonów co prawda spadł w IV kwartale 2013 r. do 28,8 proc. z 29,1 w 2012 r., ale to i tak o ponad 10 pkt. proc. więcej od głównego jego rywala. Udział Apple'a spadł do 17,9 proc. z 20,9 procent.

Apple ogłosił, że tylko w czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedał rekordowe 51 mln iPhone'ów. IDC szacuje, że w całym 3013, amerykańska firma sprzedała 153 mln smartfonów w porównaniu do 136 mln w 2012 roku. Z kolei Samsung miał dostarczyć na rynek 314 mln urządzeń.

 

1. Samsung - 31,3 proc.
2. Apple - 15,3 proc.
3. Huawei - 4,9 proc.
4. LG - 4,8 proc.
5. Lenovo - 4,5 proc.

Światowa sprzedaż smartfonów w 2013 roku

A co z Nokią?

Co ciekawe, niepojawiająca się w zestawieniu światowej sprzedaży smartfonów fińska Nokia, plasuje się na drugim miejscu jeśli chodzi o sprzedaż telefonów komórkowych. Nabywców znalazło 251 mln urządzeń, co daje fińskiej firmie 18,8 proc. udziału w rynku. Pierwsze miejsce zajmuje Samsung z 446,7 mln sprzedanych sztuk (24,5 proc.), a trzeci jest Apple z 153,4 mln (8,4 proc.).

Porozumienie ws. licencji i patentów

Wyniki sprzedaży to dla Samsunga to kolejna w ostatnich dniach wiadomość. Jak informuje "Financial Times", południowokoreańska firma zawarła dwie długoterminowe umowy licencyjne na patenty Google'a i Ericssona.

Na mocy umowy między Google'm a Samsungiem, firmy udzieliły sobie nawzajem dostępu do opracowanych przez siebie patentów. Samsung jest największym producentem smartfonów korzystającym z systemu operacyjnego Android, firmy Google. Druga ze znaczących umów kończy rozpoczęty w 2012 roku spór firm o opłaty licencyjne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane