• rozwiń

Rekordowy popyt na polskie obligacje. Sprzedano je za ponad 12 mld zł

Pamela Bem-Niedziałek o rekordowych obligacjach Odtwórz: Pamela Bem-Niedziałek o rekordowych obligacjach
Foto: TVN24 Foto: Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje 16 stycznia | Video: Pamela Bem-Niedziałek o rekordowych obligacjach

Ministerstwo Finansów sprzedało w czwartek obligacje za 12 mld 129,7 mln zł, na które popyt przekroczył 18 mld zł. To rekordowa sprzedaż papierów emitowanych przez MF. Resort poinformował również, że nie przewiduje już w tym roku przeprowadzać publicznych emisji na rynku euro i dolara.

Zdaniem wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka przetarg był rekordowy pod względem wartości. Dzięki niemu resort ma sfinansowane 50 proc. potrzeb pożyczkowych na 2014 r. - czytamy z komunikaty MF. - Dzisiejszy przetarg był największym w historii pod względem wartości sprzedanych obligacji. Bardzo duży popyt umożliwił sprzedaż obligacji po cenach zbliżonych lub lepszych od rynkowych - poinformował Kowalczyk.

W rekordowych obligacjach znalazły się papiery OK0716 za 3 mld 374,7 mln zł, PS0418 za 2 mld 440,0 mln zł, WZ0119 za 2 mld 190,0 mln zł i DS1023 za 4 mld 125,0 mln zł.Ministerstwo poinformowało, że przetarg uzupełniający nie zostanie zorganizowany. Planowana łączna podaż wynosiła 6-10 mld zł.

Popyt na obligacje w dolarach, które resort finansów sprzedawał 16 stycznia, wyniósł 6,5 mld dol. - podało Ministerstwo Finansów. Resort sprzedał w ubiegły czwartek 10-letnie obligacje benchmarkowe, zapadające 22 stycznia 2024, o wartości 2 mld dolarów i rentowności 4,099 proc.

Zainteresowanie zza oceanu

Jak wynika z komunikatu resortu, nabywcami obligacji byli głównie inwestorzy z USA (52 proc.), Wielkiej Brytanii (15 proc.), Polski (9 proc.), Szwajcarii (7 proc.), krajów skandynawskich (4 proc.), Niemiec i Austrii (3 proc.) oraz Azji i Bliskiego Wschodu (3 proc.).

- Odnotowano bardzo duży udział w emisji podmiotów zarządzających aktywami (73 proc.). Udział funduszy emerytalnych i instytucji ubezpieczeniowych wyniósł 10 proc., banków 9 proc., zaś banków centralnych i funduszy zarządzających środkami publicznymi 8 proc. - czytamy w komunikacie MF.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane