• rozwiń

Rekordowa sprzedaż autobusów

Rekordową liczbę autobusów sprzedano w Polsce w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku. Większość z nich to autobusy miejskie.

Od 1 stycznia do końca czerwca sprzedano 679 autobusów. To aż o jedną trzecią więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zdaniem Aleksandra Kiereckiego z portalu Infobus, wysoką sprzedaż producenci autobusów zawdzięczają rosnącemu zapotrzebowaniu na autobusy miejskie. - Dlatego rok ten, jak i poprzedni będzie szczególnie udany dla producentów autobusów z tego segmentu - uważa Kirecki. Według jego prognoz, do końca roku powinno się udać sprzedać ok. 720 tego typu pojazdów.

Jednocześnie spada niestety sprzedaż autobusów międzymiastowych - o 11 proc. w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami ubiegłego roku. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest znaczące ograniczenie zakupów przez najważniejszych odbiorców w tym segmencie, czyli przedsiębiorstwa PKS.

Mniej niż rok temu sprzedano też autobusów turystycznych. Tych sprzedano 83, czyli o 10 sztuk mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Żadnych zmian nie zanotowano w segmencie autobusów szkolnych. Jedyny segment na autobusowym rynku, w którym nie nastąpiła żadna zmiana to autobusy szkolne. Ten segment nie jest bowiem bezpośrednio regulowany przez rynek, lecz o wielkości dostaw decyduje Ministerstwo Edukacji.

Na rynku autobusowym zmiana nastąpiła nie tylko w wielkości dostaw, ale też na pozycji lidera w rankingu producentów. Solaris zastąpił na pierwszej pozycji dotychczasowego lidera, firmę Autosan.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane