• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Rekordowa kara dla Microsoftu

Rekordowa kara dla Microsoftu
Foto: TVN24 Foto: To nie pierwsza kara dla Microsoftu

899 mln euro - tyle musi zapłacić Microsoft za to, że zwlekał z ujawnieniem informacji o swoim oprogramowaniu i żądał wygórowanych stawek od konkurencji, utrudniając współpracę ich produktów z ofertą giganta. Tę rekordową karę nałożyła na firmę Billa Gatesa Komisja Europejska.

- Microsoft był pierwszą firmą w 50-letniej historii unijnej polityki konkurencji, którą musieliśmy ukarać grzywną za niepodporządkowanie się naszym antymonopolowym decyzjom. Mam nadzieję, że nasza dzisiejsza decyzja zamyka ten ciemny rozdział - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

To nie pierwsza kara

Microsoft był pierwszą firmą w 50-letniej historii unijnej polityki konkurencji, którą musieliśmy ukarać grzywną za niepodporządkowanie się naszym antymonopolowym decyzjom

Microsoft, kara

W marcu 2004 r. Komisja nałożyła na Microsoft wymóg dzielenia się z konkurencją pełnymi i dokładnymi danymi o swoich produktach. Na giganta z USA nałożono również grzywnę w wysokości 497 mln euro za wykorzystywanie pozycji monopolisty. Unijny sąd w Luksemburgu podtrzymał karę, po tym jak Microsoft odwołał się od decyzji KE.

Dopiero w październiku ubiegłego roku Microsoft zgodził się na przestrzeganie nałożonych zobowiązań. Od tego czasu za opłatą zapewnia programistom swobodny dostęp do danych, które są konieczne do tworzenia oprogramowania kompatybilnego z systemem Windows. System jest zainstalowany na 95 proc. komputerów na świecie.

Komisja liczy na spadek udziałów Microsoftu

Komisja Europejska liczy na poważny spadek udziałów amerykańskiego giganta na rynku. - Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, że jeden producent zajmuje 95 proc. rynku, to mówimy o monopolu, a to nie jest do zaakceptowania - zaznacza Kroes. W styczniu Komisja otworzyła dwa nowe postępowania w sprawie nadużycia pozycji monopolisty przez Microsoft. Chodzi o pakiet Office, oraz o przeglądarkę internetową Internet Explorer.

mwr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane