• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Rekord liczby zastrzeżonych dokumentów

Rekord liczby zastrzeżonych dokumentów
Foto: TVN 24 Foto: Rekordowa liczba zastrzeżonych dokumentów w trzecim kwartale br.

W trzecim kwartale 2013 roku odnotowano rekordową liczbę zastrzeżonych dokumentów. Według najnowszego raportu InfoDok przygotowanego przez Związek Banków Polskich, do systemu Dokumenty Zastrzeżone zgłoszono 34 tys. 325 dokumentów służących do potwierdzania tożsamości.

"34 tys. zastrzeżonych dokumentów w kwartale przekłada się na ponad 370 dokumentów dziennie. Oznacza to, że niezależnie od dnia tygodnia oraz pory dna i nocy, co cztery minuty do bazy kradzionych i zgubionych dokumentów trafia jakiś dowód osobisty lub paszport" – powiedział cytowany w komunikacie Grzegorz Kondek ze ZBP.

Udaremnione wyłudzenia kredytów

Z raportu wynika, iż łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w minionym kwartale wyniosła 69,7 mln zł, co oznacza, że średnio było to 750 tys. zł dziennie. Najwyższą próbą wyłudzenia była kwota 11,8 mln zł w woj. pomorskim.

- To druga, co do wielkości kwota, jaką próbowano ukraść w tym roku (tegoroczny rekord to 12,2 mln zł z kwietnia – również w woj. pomorskie) – wskazali eksperci ze ZBP.

- Od 2008 r. odnotowaliśmy łącznie ponad 41 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 2,1 mld zł. Jak zawsze podkreślamy, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest wielokrotnie wyższa, co pokazują policyjne statystyki. To właśnie dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu Dokumenty Zastrzeżone i poszerzamy krąg firm i instytucji z niej korzystających – powiedział cytowany w komunikacie prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Ochrona osób, które straciły dokument

System Dokumenty Zastrzeżone chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – należy natychmiast zastrzec w banku - nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych. Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane