• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Rekompensaty tylko dla obywateli PRL

Rekompensaty tylko dla obywateli PRL
Foto: Archiwum TVN24 Foto: Po II wojnie światowej wywłaszczano "wrogów narodu polskiego". Niektórzy potem odzyskali obywatelstwo

Na rekompensaty będą mogły liczyć osoby, które miały obywatelstwo polskie w chwili, gdy władze PRL konfiskowały im mienie - powiedział rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór.

Rzecznik zaznaczył, że resort skarbu nie ma na razie gotowego projektu ustawy reprywatyzacyjnej, a jedynie są sformułowane założenia, w jakim kierunku powinny pójść rozwiązania i dopiero po dyskusji na posiedzeniu Rady Ministrów ministerstwo przystąpi do prac nad projektem. Założenia do projektu ustawy mają zostać przesłane do rządu w maju lub czerwcu.

Według Wewióra, ustawa reprywatyzacyjna będzie traktowała wszystkich obywateli jednakowo niezależnie od tego, jakiej aktualnie są narodowości. Dodał, że nie jest ważne, gdzie osoba mieszka teraz i jakie ma obecne obywatelstwo, rekompensata będzie przysługiwała, jeżeli dana osoba była obywatelem (lub jest spadkobiercą) naszego kraju, gdy odbierano jej majątek. Oznacza to, że Polacy, którzy utracili obywatelstwo, ponieważ kolaborowali z hitlerowcami nie mają co liczyć na zwrot majątku.

"Nieporozumienie"

Dekretami z 1944 i 1945 r. Niemcy, ale także przedwojenni polscy obywatele narodowości niemieckiej, zostali wywłaszczeni i wysiedleni, bo uznano ich za wrogów narodu polskiego. Odwracanie tych przepisów oznaczałoby podważenie całego porządku ustalonego w Poczdamie. My tego nie zrobimy

Łaszkiewicz

Rzecznik wyjaśnił w ten sposób nieporozumienie wynikające z cytowanej poniedziałek przez "Dziennik" wypowiedzi wiceministra skarbu Huberta Łaszkiewicza. Wiceminister, w kontekście przygotowywanej w Polsce ustawy reprywatyzacyjnej powiedział: "Dekretami z 1944 i 1945 r. Niemcy, ale także przedwojenni polscy obywatele narodowości niemieckiej, zostali wywłaszczeni i wysiedleni, bo uznano ich za wrogów narodu polskiego. Odwracanie tych przepisów oznaczałoby podważenie całego porządku ustalonego w Poczdamie. My tego nie zrobimy".

Rzecznik resortu podkreślił, że faktycznie planowana ustawa "nie będzie zmieniać ani uchylać żadnych dekretów ani ustaw, bo po prostu nie może. Ustawa będzie tylko minimalizowała skutki".

Wewiór zaznaczył, że zgodnie z dekretami z 1944 r., część Niemców została uznana za "wrogów narodu polskiego". Po wojnie osoby te były ponownie weryfikowane. Jeżeli udowodniły, że nie współpracowały z hitlerowcami, to mogły zachować polskie obywatelstwo, nawet jeżeli te osoby były narodowości niemieckiej. I takiej osobie rekompensata będzie przysługiwała.

ma/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane