• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rekompensat za droższe śpioszki nie będzie

Rekompensat za droższe śpioszki nie będzie
Foto: TVN24 Foto: Rekompensat za droższe ubranka nie będzie

Podwyżka VAT wpłynie na inflację tylko w niewielkim stopniu, a w niektórych przypadkach wzrost cen nie wystąpi w ogóle - przekonuje wiceminister finansów Maciej Grabowski w odpowiedzi na interpelację posłanki Anny Sobeckiej (PiS). Z jego odpowiedzi wynika też, że rodzice nie mogą liczyć na żadną rekompensatę radykalnego wzrostu podatku VAT na odzież i obuwie dziecięce.

"Zasadnicza większość cen w obrocie rynkowym kształtowana jest przez mechanizmy rynkowe. Zatem podwyższenie stawki podatku od towarów i usług nie musi się przekładać automatycznie na wzrost cen" - napisał wiceminister Grabowski w odpowiedzi na interpelację .

"Podwyższenie stawki podatku VAT tylko o 1 punkt procentowy przy rynkowym charakterze cen towarów i usług obciążonych powyższym podatkiem pozwala zakładać, iż wpływ podwyższenia stawek VAT na ceny będzie nieznaczny, a w wielu przypadkach nie wystąpi w ogóle. Należy również zwrócić uwagę, że podwyżki (oprócz tych wynikających z wygaśnięcia derogacji) mają charakter tymczasowy" - dodał.

Rekompensaty za podwyżkę na ubranka nie będzie

Wiceminister Maciej Grabowski odpowiedział także na interpelację posłanki Anny Sobeckiej w sprawie 7-procentowej stawki podatku VAT na ubranka i buty dziecięce. W obszernym omówieniu przypomniał polskie spory z Komisją Europejską w sprawie tej preferencyjnej stawki, zakończone niekorzystnym dla nas wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Przypomniał też, że minister finansów próbował uzyskać zapis w europejskich regulacjach, umożliwiający poszczególnym państwom stosowanie obniżonych stawek VAT na te produkty. Jednak wobec wymogu jednomyślności w sprawach podatkowych wysiłki te nie przyniosły efektu.

Wiceminister następnie stwierdza, że nie ma bezpośredniej możliwości zrekompensowania rodzicom podwyżki podatku VAT, a potem obszernie wylicza wszystkie istniejące preferencje i ulgi podatkowe, związane wychowaniem dzieci. "Mimo konieczności dostosowania się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie wysokości stawki VAT istnieją inne mechanizmy w systemie podatkowym wspierające rodziny wychowujące dzieci" - podsumowuje wiceminister Grabowski.

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, od 1 lutego podatek VAT na ubranka i obuwie dziecięce wzrośnie do 23 proc. (z 7 proc. w roku ubiegłym).

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane