• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Reklamy funduszy pod specjalnym nadzorem

Reklamy funduszy pod specjalnym nadzorem
Foto: TVN24 Foto: KNF przedstawiła zasady rzetelnej reklamy

Reklamy funduszy wprowadzają w błąd - oceniła Komisja Nadzoru Finansowego. I przyjęła zbiór zasad rzetelnego przekazu, ze szczególnym naciskiem na informowanie klientów o ryzyku.

13 czerwca KNF ukarała trzy towarzystw inwestycyjne: BZ WBK AIB, Millenium oraz Union Investment. Powód? Nierzetelne zdaniem komisji reklamy funduszy.

Dlatego - jak pisze "Puls biznesu" - aby uniknąć takiej sytuacji w przeszłości KNF przyjęła uchwałę ściśle określającą, co reklamodawcom wolno, a czego nie wolno. Teraz TFI będą musiały informować nie tylko o korzyściach, ale także o stratach, które może ponieść inwestor. Ukrócono także praktykę pokazywania stopy wzrostu jedynie za wybrany okres. Wynik funduszu powinien być podawany za rok kalendarzowy lub jego wielokrotność. Przy tym wyraźnie podkreślone musi być także to, że wynik z przeszłości nie jest gwarantem przyszłego sukcesu.

W reklamie znaleźć się powinna też informacja o wszystkich dodatkowych opłatach, jakie ponosi inwestor, w tym o podatku od zysków kapitałowych.

"PB" pisze jednak, że starania KNF mogą się okazać daremne. Uchwała nie jest bowiem przepisem prawa, a jedynie wskazaniem komisji. W praktyce oznacza to, że nie będzie żadnych konsekwencji za nieprzestrzeganie sugestii nadzoru.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane