• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Reklama odwraca się od bilbordów

Reklama odwraca się od bilbordów
Foto: TVN24 Foto: Reklama unika nośników zewnętrznych

Wartość polskiego rynku reklamy zewnętrznej w I kwartale 2011 r. wyniosła 115,5 mln zł - wynika z danych Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej. Oznacza to spadek o 5 procent w porównaniu z tym samym kwartałem zeszłego roku.

5-procentowy spadek oznacza pogłębienie tendencji spadkowej z ubiegłego roku. W całym roku 2010 wartość reklamy zewnętrznej okazała się o 0,7 proc. niższa niż rok wcześniej, choć rok 2009 uważny był za "kryzysowy".

SPRZEDAŻ 22,59 proc.

TELEKOMUNIKACJA 15,12 proc.

ROZRYWKA/KULTURA 13,74 proc.

ŻYWNOŚĆ 9,07 proc.

MOTORYZACJA/TRANSPORT 7,07 proc.

Udział sektorów w sprzedaży reklamy zewnętrznej w I kw. br.

- Uważam, że rynek będzie w stanie odrobić tę stratę w kolejnych miesiącach br., licząc, że sytuacja ekonomiczna kraju ustabilizuje się, a ceny podstawowych towarów przestaną rosnąć. Z drugiej strony aktywność konsumentów będzie stymulowana intensywniejszymi działaniami promocyjnymi i reklamowymi producentów i usługodawców, na czym skorzystają zapewne wszystkie media, w tym także sektor out of home - powiedział portalowi wirtualnemedia.pl prezes Izby Lech Kaczoń.

Prezes Kaczoń liczy nie tylko na odrobienie spadków z I kwartału, ale wręcz na wzrost w skali całego roku. W jego opinii w całym roku 2011 wartość rynku mogłaby wzrosnąć o ok. 6 proc., choć zastrzega on, że prognozowanie w obecnej sytuacji jest bardzo trudne. - Biorę pod uwagę następujące czynniki: efekt przejęcia firmy News Outdoor przez spółkę Ströer, inwestycje w zakresie nowych technologicznie nośników reklamy oraz rosnącą konkurencję na rynku producentów - wskazał prezes IGRZ.

Według danych Izby najwięcej na reklamę zewnętrzną w I kwartale 2011 wydali właściciele sieci handlowych i hipermarketów oraz producenci urządzeń i dostawcy usług telekomunikacyjnych.

W statystyce uwzględniono firmy (ze wszystkimi podmiotami z grupy) AMS, BP Media, Business Consulting, CAM Media, Cityboard Media, Clear Channel Poland, Defi Poland, Gigaboard Polska, Mini Media, Ströer Out of home oraz Warexpo. Uwzględnione zostały wszystkie przychody ze sprzedaży na rynku out of home. W porównaniu z I kwartału 2010 r. zmieniła się liczba firm raportujących do IGRZ i Izba zastrzega, że wyniki porównań I kwartału br. do I kwartału ub.r. mogą odbiegać od rzeczywistych o 0,6%

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane