• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Reklama już okien nie zasłoni?

Reklama już okien nie zasłoni?
Foto: TVN24 Foto: Taki widok to w polskich miastach wcale nie rzadkość

Ministerstwo Infrastruktury chce ograniczyć wieszanie ogromnych, zasłaniających okna płacht reklamowych na budynkach wielorodzinnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Eksperci jednak alarmują: przepisy, które przygotowuje resort są niejasne i nie rozwiążą problemu.

– Nasze życie stało się koszmarem. W dzień trzeba palić światło, a w nocy mamy iluminację niepozwalającą zasnąć – mówi w rozmowie z "DzGP" Krystyna Szewczyk z jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych. W jej wspólnocie o zawieszeniu reklamy na frontowej ścianie budynku zdecydowały osoby mieszkające od podwórza.

Dziś rynek reklam na budynkach mieszkalnych i biurowych to wolna amerykanka. Resort infrastruktury chce go ucywilizować i przygotował projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Wynika z niego zakaz instalowania urządzeń i reklam, które ograniczają oświetlenie dzienne w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych - pisze "DzGP".

Nieograniczanie oświetlenia, czyli co?

Praktycznie ma to oznaczać zakaz umieszczania reklam na ścianach z oknami w domach wielorodzinnych. Eksperci mają jednak sporo wątpliwości. – Przepisy nie zawierają zakazu instalowania takich urządzeń czy nośników, a jedynie uzależnia ich instalację od zagwarantowania nieograniczonego oświetlenia dziennego mieszkania. Brak wyraźnego określenia, czym jest nieograniczanie oświetlenia dziennego mieszkania – zauważa w rozmowie z "DzGP" Marek Gruchalski, prawnik z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

– Na wprowadzenie zakazu wieszania reklam na ścianach domów wielorodzinnych czekało wiele osób, które doświadczały uciążliwości związanych z nimi, czyli niedoświetlenia, ograniczenia dostępu powietrza, nieprzyjemnego zapachu farby i rażącego światła w nocy. Proponowana regulacja jest jednak tylko szczątkowa. Dopuszczona będzie np. możliwość montowania reklam wielkoformatowych w przypadku robót budowlanych budynku, na którym jest umieszczona reklama. W praktyce już teraz pod pozorem remontu elewacji na ścianach montowane są reklamy, które wiszą na nich bez związku z jakimkolwiek remontem - dodaje na łamach "DzGP" Anna Prigan z TGC Corporate Lawyers.

W skali roku poprzez zamieszczenie dużej reklamy zarządca budynku może zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - pisze "DzGP".

bgr//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane