• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Recesja i złoty widelec

Ginza Tanaka - tak nazywa się tokijski jubiler, u którego można kupić zastawę stołową z czystego złota. Chociaż japońskiej gospodarce grozi recesja, nie brakuje chętnych na sztućce i talerze ze szlachetnego kruszcu.

Pełen zestaw złotej zastawy kosztuje okrągły milion dolarów. Składa się z trzynastu akcesoriów, z których każde opatrzone jest wygrawerowanym smokiem. Jubiler liczy na bogatych klientów z Chin, a smok to chiński symbol wiecznej młodości i zdrowia. Mniej zamożni klienci mogą kupić tylko część zastawy. Złota łyżka jest dostępna już za 6 tysięcy dolarów, za talerz trzeba zapłacić 75 tysięcy dolarów.

A w Japonii recesja

Tymczasem druga gospodarka świata stoi przed groźbą recesji.

Rząd Japonii ogłosił w sierpniu, że długa faza wzrostu gospodarczego trwająca od końca drugiej wojny światowej, dobiegła końca.

Inflacja w Japonii po raz pierwszy od 10 lat przekroczyła poziom 2 proc. w wyniku globalnego wzrostu cen żywności i energii.

Główna przyczyna spowolnienia to niższy eksport związany z osłabieniem amerykańskiej gospodarki. Dużym niebezpieczeństwem dla japońskiej gospodarki jest też przegrzany rynek nieruchomości w Chinach, które są największym partnerem gospodarczym dla Kraju Kwitnącej Wiśni.

Chociaż problemy Japonii wynikają głównie z sytuacji zewnętrznej, premier Yasuo Fokuda obiecał przeprowadzić reformy aby poprawić sytuację w kraju.

lad ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane