• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Recesja groźniejsza dla Polski

Recesja groźniejsza dla Polski
Foto: prof. Andrzej Sławiński / CNBC Biznes Foto: SLAWINSKI STOPY I ZAGRANICA.avi

- Recesja na świecie może być głębsza niż prognozowano. To, co się dzieje w światowej gospodarce, dotknie także Polskę, która wciąż ma jednak szansę na solidny wzrost gospodarczy - ocenił w TVN CNBC Biznes, członek RPP prof. Andrzej Sławiński. Nie wykluczył jednak, że stopy procentowe mogą zostać obniżone.

Wpływ światowej recesji na polską gospodarkę będzie głębszy niż dotąd uważano, twierdzi Andrzej Sławiński. - Najpierw sądzono, że ta recesja będzie podobna do tego, co było w latach 2001-2003. Potem zaczęto porównywać to, co się ma stać, do recesji na początku lat dziewięćdziesiątych, teraz mówi się o latach siedemdziesiątych, kiedy była jeszcze głębsza - zauważa członek Rady Polityki Pieniężnej.

Niższe stopy?

Według niego, nasza gospodarka, którą dotąd charakteryzował bardzo wysoki wzrost, będzie zwalniać razem z całą gospodarką światową. - Rada Polityki Pieniężnej wcześniej czy później będzie dostosowywać poziom stóp do pogarszającej się sytuacji gospodarczej - zapewnił Sławiński.

Zaznaczył jednak, że Rada będzie brała pod uwagę, iż jesteśmy w drodze do przyjęcia wspólnej waluty, co wiąże się ze spełnieniem kryterium inflacyjnego.

- Jeśli słabnie koniunktura, to wtedy spadek kursu jest czynnikiem, który sprzyja podtrzymaniu naszej obecności na zagranicznych rynkach, nasz eksport cenowo staje się bardziej konkurencyjny. Ale im bardziej słabnie koniunktura, tym mniej spadek kursu działa proinflacyjnie - tłumaczył prof. Sławiński.

Wzrost 2,8 proc.

Wzrost gospodarczy w 2009 roku na poziomie 2,8 procent to wciąż prawdopodobny scenariusz - ocenił Andrzej Sławiński. Podkreślił jednak, że to jedynie prognoza, bo to, w jakim tempie będzie się rozwijać polska gospodarka zależy w dużym stopniu od skali recesji na świecie.

Czy nadzieją na podtrzymanie naszego wzrost może być krajowa konsumpcja? - Oczywiście w części tak będzie, ale w małej otwartej gospodarce konsumpcja może szybko przybrać postać wzrostu importu - stwierdza Andrzej Sławiński.

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane