• rozwiń
  • WIG20 2235.48 -0.59%
  • WIG30 2532.88 -0.63%
  • WIG 58786.68 -0.60%
  • sWIG80 11555.73 -0.30%
  • mWIG40 3754.28 -0.69%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:08

Dostosuj

Raty kredytów większe o jedną piątą

Raty kredytów większe o jedną piątą
Foto: TVN24.pl Foto: Raty kredytów w górę

Środowa podwyżka stóp procentowych raczej nie spowoduje szoku dla kredytobiorców. Jednak, gdy zsumujemy skutki wszystkich podwyżek z ostatnich 12 miesięcy, okaże się, że kredytobiorcy płacą dziś ratę o jedną piątą wyższą niż przed rokiem - wylicza Open Finance.

Jak podliczył analityk Open Finance Emil Szweda na przykładzie kredytu zaciągniętego w złotówkach na 30 lat w ratach równych - rata wzrosła o 106 złotych dla każdych pożyczonych 100 tys. zł. Jeśli ktoś więc ma kredyt na 300 tysięcy złotych, płaci więcej o blisko 320 złotych miesięcznie, niż w lutym 2007 r.

Płace też w górę

Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły także wynagrodzenia. Jednocześnie obniżono składki rentowe, co także prowadzi do wzrostu pensji netto.

Emil Szweda, analityk Open Finance

- W wielu przypadkach podwyższenie raty oznacza pogorszenie sytuacji finansowej osób spłacających kredyty - zauważa Szweda. - Nie mniej warto pamiętać, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły także wynagrodzenia. Jednocześnie obniżono składki rentowe, co także prowadzi do wzrostu pensji netto - dodaje.

Uwzględniając te zmiany Open Finance wylicza, że osoba, która zarabiała przed rokiem 5 tys. złotych brutto i przeznaczała 50 proc. swojego wynagrodzenia netto na obsługę kredytu hipotecznego, dziś osiąga o 18 proc. wyższe wynagrodzenie netto, a udział podniesionej raty w miesięcznych dochodach wzrósł do 50,8 proc.

7,2 proc do końca roku?
Statystycznie więc, mimo podwyżek pensji, dla kredytobiorców spłata miesięcznej raty wiąże się z większym obciążeniem.

- Nadal spodziewamy się, że do końca roku oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrośnie w okolice 7,0-7,2 proc., przy czym bardziej prawdopodobna jest górna granica tego przedziału. Prognoza opiera się na założeniu, że RPP dokona jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych - uważa Szweda.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ŚRODOWEJ PODWYŻCE STÓP

Kredyt w obcej walucie nie taki straszny

W dłuższym okresie obecne podwyżki mogą przysłużyć się nawet tym, którzy kredyt mają w złotówkach.

Przemysław Kwiecień, analityk XTB

Decyzja Rady nie zaszkodzi osobom zadłużonym w walutach obcych. Może nawet pomóc, bo prawdopodobne jest umocnienie złotówki. Jak pisze w komentarzu Przemysław Kwiecień z XTB, Polacy posiadający kredyt w walucie obcej zyskają na dodatkowym umocnieniu złotego.

Pociesza on również tych zadłużonych w rodzimej walucie: w dłuższym okresie obecne podwyżki mogą przysłużyć się jednak nawet tym, którzy kredyt mają w złotówkach. Gdyby bowiem Rada dopuściła do trwałego wzrostu inflacji, wyższych stóp i tak nie udało by się uniknąć i wtedy zostałyby one z nami znacznie dłużej - wyjaśnia Kwiecień.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane