• rozwiń

Ratingowa groźba zawisła nad USA

Ratingowa groźba zawisła nad USA
Foto: sxc.hu Foto: Redukcja deficytu w rękach kongresmanów

Stanom Zjednoczonym grozi obniżenie ratingu przez kolejną agencję - przewiduje Bank of America Merrill Lynch. Zdaniem banku dojdzie do tego, jeśli Kongres nie uchwali wiarygodnego planu cięcia deficytu. Według autorów raportu może to już nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

Do 23 listopada składający się z 12 kongresmanów superkomitet ds. redukcji deficytu ma wypracować kompromisowe rozwiązanie, które obniży amerykański deficyt przynajmniej o 1,2 bln dolarów.

Zdaniem Ethan Harris, ekonomisty Bank of America Merrill Lynch ds. Ameryki Północnej, jeśli nie uda się wypracować takiego porozumienia, kolejna agencja ratingowa może obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej USA. "Spodziewamy się co najmniej jednej obniżki ratingu pod koniec listopada lub na początku grudnia" – napisał w swoim komentarzu Harris.

W sierpniu jako pierwsza rating USA z AAA do AA+ obniżyła agencja Standard&Poor's. Powodem był właśnie rosnący deficyt i polityczny impas ws. jego zmniejszenia.

Gdyby teraz w jej ślady poszła agencja Moody's lub Fitch (obydwie nadal utrzymują najwyższy możliwy rating USA), byłby to duży cios dla słabnącej amerykańskiej gospodarki.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane