• rozwiń

Temat: Włochy

Rating Włoch nadal blisko "śmieciowego". Nowy premier to zmieni?

Foto: PAP/EPA Foto: Dymisja premiera Włoch, nie zmieniła oceny wiarygodności tego kraju

Agencja Moody's utrzymała rating dla Włoch na dotychczasowym poziomie "Baa2", zmieniając przy tym perspektywę z negatywnej na stabilną. Rating "Baa2" jest tylko dwa poziomy wyżej od "śmieciowego".

W wydanym w piątek wieczorem w Londynie komunikacie agencja Moody's pochwaliła Włochy za konsekwentną politykę konsolidacji budżetu państwa, której kontynuacji - zdaniem agencji - nie zagraża piątkowa dymisja premiera Enrico Letty.

Obecny kryzys rządowy jest rezultatem trwającej od dłuższego czasu rywalizacji politycznej między bardzo dynamicznym i cieszącym się wielką popularnością liderem Partii Demokratycznej Matteo Renzim a Lettą.

Spór o tempo wychodzenia z kryzysu

Wybrany w grudniu w prawyborach nowy szef Partii Demokratycznej zarzucał premierowi zbyt wolne tempo wyprowadzenia kraju z ciężkiego kryzysu finansów i małą aktywność na rzecz realizacji zapowiadanych wielkich reform. Premier odpierał te zarzuty i deklarował, że nie ustąpi, o ile nie otrzyma wotum nieufności.

Agencja ratingowa Standard&Poor's dała Włochom notę "BBB", a więc identyczną jak Moody's, natomiast Fitch podwyższył nieco rating tego kraju do poziomu "BBB+".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane