• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rating USA w dół. Ameryka wytyka analitykom błędy

Stany Zjednoczone po raz pierwszy w historii tracą punkty w ocenie wiarygodności kredytowej. W nocy z piątku na sobotę czasu polskiego amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę USA z maksymalnego poziomu AAA do AA+. Jak pisze Reuters, administracja USA zakwestionowała jednak wiarogodność analiz, które legły u podstawy decyzji S&P.

Obniżony o jeden stopień rating oznacza ewentualność podwyższenia procentów od kredytów hipotecznych i innych pożyczek związanych z notowaniami obligacji skarbowych. Według niektórych szacunków, koszty obsługi długu USA mogą wzrosnąć o 100 miliardów dolarów rocznie.

Dwie pozostałe agencje ratingowe: Moody's Investors i Fitch nie obniżyły rankingu USA. Ta pierwsza ostrzegła wcześniej administrację prezydenta Obamy o możliwości zdegradowania ratingu.

Ocena poparta błędem o 2 bln dol. mówi sama za siebie.

rzecznik resortu skarbu po obniżeniu przez S&P ratingu USA

Pomylili się o 2 bln dol.

Według źródeł zbliżonych do sprawy, ministerstwo skarbu znalazło w analizie S&P błąd, polegający na zawyżeniu o 2 bln dol. wydatków uznaniowych rządu USA, i agencja była zmuszona usunąć tę liczbę ze swego dokumentu. - Ocena poparta błędem o 2 bln dol. mówi sama za siebie - oświadczył rzecznik resortu skarbu po obniżeniu przez S&P ratingu Stanów Zjednoczonych.

Jest to pierwszy przypadek, gdy ministerstwo finansów USA publicznie skrytykowało S&P. Do tej pory przedstawiciele administracji tylko prywatnie wyrażali niepochlebne opinie o agencji, zarzucając jej uproszczoną wizję systemu politycznego USA.

Czołowy przedstawiciel agencji stojący za decyzją o obniżeniu ratingu, David Beers, zapewnił, że wszelkie poprawki w obliczeniach zostały wzięte pod uwagę przed upublicznieniem decyzji o obniżeniu ratingu.

Plan minimum

W oświadczeniu wydanym w piątek po południu (czasu lokalnego) S&P stwierdziła, że obniża rating, ponieważ nie jest przekonana, że uchwalony 2 sierpnia przez Kongres plan redukcji deficytu budżetowego wystarczy do znaczącego zmniejszenia zadłużenia USA.

Plan ten uchwalono podnosząc jednocześnie ustawowy limit zadłużenia o 2,4 biliona dolarów. Mniej więcej w tej samej wysokości ma zostać zmniejszony deficyt poprzez cięcia wydatków rządowych.

Agencja S&P już wcześniej, bo 14 lipca, ostrzegała przed obniżeniem oceny, jeśli w dłuższej perspektywie oszczędności budżetowe USA będą mniejsze niż 4 biliony dolarów. Przyjęty we wtorek przez Kongres i zatwierdzony przez prezydenta plan oszczędności zakłada znacznie mniejszą redukcję wydatków.

Pozostali się przyglądają

Dwie inne amerykańskie agencje ratingowe, Moody's i Fitch Ratings, utrzymały dla USA ocenę wiarygodności kredytowej na poziomie maksymalnego ratingu AAA. Analitycy tej pierwszej ostrzegli jednak przy tym, że utrzymanie tej oceny na tak wysokim poziomie będzie niezwykle trudne.

Część ekspertów nie wyklucza kolejnych turbulencji na rynkach finansowych. Za nami najgorszy tydzień na giełdach od czasu upadku banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku. Dziś S&P obniżył rating już po zamknięciu giełd - na ich reakcję trzeba będzie poczekać do poniedziałku.

Z drugiej strony, niektórzy eksperci wyrażali wcześniej opinię, że skutki obniżenia ratingu nie muszą być poważne. Zwracali oni uwagę, że nabywcy obligacji amerykańskich nie kierują się tylko ocenami agencji ratingowych, lecz także własnych ekspertów. Przypomina się też, że swego czasu obniżono także rating Japonii z najwyższego poziomu AAA na AA+ i nie wywołało to żadnych skutków negatywnych. Dość szybko przywrócono temu krajowi najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej.

Krytykują Obamę

Politycy partii Republikańskiej nie szczędzą prezydentowi Barackowi Obamie słów krytyki - oskarżają go o nieudolność w kwestiach ekonomii.

Wzywam prezydenta do niezwłocznego odwołania sekretarza Skarbu Timothy'ego Geithnera i przedstawienia Amerykanom planu cięć, który zrównoważy tegoroczny budżet, skieruje naszą gospodarkę w dobrym kierunku oraz przywróci proces zatrudniania Amerykanów

Michelle Bachmann

- Wzywam prezydenta do niezwłocznego odwołania sekretarza Skarbu Timothy'ego Geithnera i przedstawienia Amerykanom planu cięć, który zrównoważy tegoroczny budżet, skieruje naszą gospodarkę w dobrym kierunku oraz przywróci proces zatrudniania Amerykanów - powiedziała przedstawicielka Republikanów Michelle Bachmann.

Rozmowy o kryzysie

Jeszcze przed oficjalnym obniżeniem ratingu prezydent USA Barack Obama rozmawiał przez telefon z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym o kryzysie w strefie euro.

Jak poinformował Biały Dom, Obama podkreślił, że konieczna jest pełna realizacja postanowień ostatniego szczytu Unii Europejskiej.

Amerykański prezydent wyraził też uznanie dla roli kanclerz Merkel i prezydenta Sarkozy'ego w przezwyciężaniu kryzysu. Co to dokładnie znaczy - Biały Dom nie ujawnia.

rs,ant//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane