• rozwiń

Raport NBP: Coraz trudniej znaleźć pracę

Raport NBP: Coraz trudniej znaleźć pracę
Foto: TVN 24 Foto: NBP: prawdopodobieństwo znalezienia pracy przez bezrobotnych maleje

Spada prawdopodobieństwo znalezienia pracy przez osoby bezrobotne - wynika z kwartalnego raportu o rynku pracy opublikowanego przez NBP.

Jak wynika z opublikowanych przez NBP danych, w drugim kwartale 2012 roku wzrost liczby pracujących w stosunku do poprzedniego kwartału zatrzymał się, choć dynamika w układzie rocznym pozostała nieznacznie dodatnia.

"Złożył się na to wyraźny spadek zatrudnienia w przemyśle i rolnictwie oraz spowolnienie wzrostu liczby pracujących w usługach" - czytamy w opracowaniu banku centralnego.

Bezrobocie rośnie ale jest stabilne

W raporcie wskazano, że systematycznie rośnie stopa bezrobocia, choć w porównaniu z danymi historycznymi jest stosunkowo niska i stabilna - według metodologii BAEL wynosiła ona w drugim kwartale br. 10 proc. Tymczasem przeciętna stopa bezrobocia dla całej Unii Europejskiej wynosiła w tym okresie 10,3 proc.

Według danych GUS i Ministerstwa Pracy na koniec lipca tego roku stopa bezrobocia wyniosła 12,3 proc. co oznacza, że bez pracy było 2 mln osób.

Coraz większe różnice...

Jak podkreślają autorzy analizy NBP, pogłębiają się natomiast różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. O ile niektóre - jak Austria, Niemcy, czy Holandia - cechują się dodatnią dynamiką zatrudnienia oraz stosunkowo niską stopą bezrobocia, to rekordowo wysokie bezrobocie mają Hiszpania, Irlandia, Portugalia czy Grecja.

...szczególnie wśród młodzieży

Jak czytamy w raporcie NBP najpoważniejsze różnice dotyczące bezrobocia między krajami europejskim dotyczą młodych ludzi (15-24 lata). Autorzy raportu wskazują, że w Austrii, Niemczech czy Holandii bezrobocie w tej grupie nie przekracza 10 proc., natomiast w Hiszpanii i Grecji wynosi ponad 50 proc. Pod względem problemów z bezrobociem osób młodych Polsce cały czas jest bliżej do tej drugiej grupy krajów. Większość młodych trafiających na nasz rynek pracy zaczyna od statusu osoby bezrobotnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane