• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rakotwórcze zabawki z Chin w Polsce

Rakotwórcze zabawki z Chin w Polsce
Foto: sxc.hu Foto: Kolejna partia trefnych produktów z Chin trafiła do Polski

Ponad 1700 zabawek z Chin zatrzymali celnicy w Legnicy. We wszystkich przebadanych zabawkach stwierdzono przekroczenie niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych.

Transport 1744 zabawek z Chin zatrzymany został pod koniec listopada. Były to głównie lalki z tworzywa sztucznego, łuki i karabinki ze strzałami oraz zestawy imitujące broń. Importer towaru wnioskował o dopuszczenie go do wolnego obrotu.

Zabawki zostały przekazane Wojewódzkiemu Inspektoratowi Inspekcji Handlowej, który zlecił przeprowadzenie

szczegółowych badań na obecność tzw. ftalanów. To substancje służące do zmiękczania tworzyw sztucznych, np. w częściach plastycznych zabawek.

Jak podkreśla rzeczniczka wrocławskiej Izby Celnej Aleksandra Pokora, z otrzymanej w ostatnich dniach opinii wynika, iż we wszystkich zabawkach, które były poddane badaniom laboratoryjnym, poziom ftalanów był o wiele za wysoki. Oznacza to, że wyroby te nie spełniają wymagań i nie mogą być wprowadzone do obrotu.

Co dalej z zabawkami?

Ilości ftalanów w zatrzymanych zabawkach były przekroczone nawet o kilkaset procent. Właściciel będzie teraz musiał zniszczyć cały transport lub wywieźć poza teren Unii Europejskiej.

Ftalany mają szerokie zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych, rozpuszczalników, farb, sprzętu medycznego, protez, nici chirurgicznych, kosmetyków czy folii spożywczej. Substancja, w przypadku przekroczenia jej bezpiecznego stężenia, jest silnie rakotwórcza.

bgr/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane