• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Rakotwórcze dachy do 2032

Rakotwórcze dachy do 2032
Foto: TVN24 Foto: Azbest może leżeć na naszych dachach jeszcze przez ponad 20 lat

Usuwanie azbestu, rakotwórczego materiału używanego dawniej w budownictwie, trwa od 5 lat. Jednak w tym czasie z 15,5 mln ton zamontowanych w naszych budowlach usunięto zaledwie 1 mln. Azbest ma zniknąć z Polski dopiero w 2032 roku.

Ustawa z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest pozwala na użytkowanie istniejących konstrukcji azbestowych do 31 grudnia 2032 roku. Najpóźniej w tym terminie powinny one zostać unieszkodliwione przez certyfikowane firmy.

Nowy, przygotowany w resorcie gospodarki projekt Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu, zakłada, że elementy zawierające azbest, a znajdujące się pod ziemią, nie będą musiały być wydobywane. Ma to pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto jednak pamiętać, że obniży to wartość nieruchomości, bo w przypadku prowadzenia tam prac ziemnych azbest trzeba będzie wydobyć i unieszkodliwić.

Dziurawe prawo

47 mld zł - ze środków prywatnych
821 mln zł - ze środków publicznych
711 mln zł - udział funduszy samorządowych i ekolologicznych
65 mln zł - z budżetu państwa
45 mln zł - udział Funduszu Pracy

koszt usunięcia azbestu do 2032 r.

W Polsce powstały nowe technologie służące do unieszkodliwiania rakotwórczego azbestu. Przykładem są mobilne urządzenia wykorzystujące mikrofale, pozwalające na unieszkodliwienie trującej substancji na miejscu, bez konieczności transportu.

Jednak polskie prawo ciągle ogranicza stosowanie takich metod. Przepisy dopuszczają przeróbkę azbestu w wydzielonych instalacjach, na których użytkowanie w konkretnym miejscu trzeba uzyskiwać odpowiednie pozwolenia administracyjne. W przypadku nowej technologii zdobycie takich dokumentów trwałoby dłużej niż sama praca przy unieszkodliwianiu odpadów.

Przepisy nie ustanawiają też norm dotyczących odzysku elementów, zawierających azbest. - Są na przykład przepisy szczegółowe dotyczące wielkości dopuszczalnego poziomu emisji w instalacjach. Nie ma jednak takich unormowań dotyczących samych urządzeń. Istnieje zatem pewne ryzyko, że nasze urządzenie nie spełnia norm, których i tak nie ma - mówi Robert Barczyk, prezes firmy Aton HT, właściciela nowej technologii.

Azbest na dachu

Jadąc przez większość polskich wsi, na dachach wciąż można dostrzec charakterystyczną, zarośniętą mchem falistą konstrukcję. To jest eternit - powszechnie niegdyś stosowany materiał zawierający azbest.

Nie każdy właściciel nieruchomości jest w stanie zapłacić za jego profesjonalne usunięcie, więc nieraz ludzie samodzielnie demontują dachy, narażając się na niebezpieczne dawki rakotwórczej substancji.

- To, czy zdążymy usunąć azbest do 2032 roku, zależy głównie od tego, czy uda się stworzyć system finansowego wsparcia usuwania azbestu. Obecnie nie ma takiego wsparcia dla osób fizycznych - zaznacza Tomasz Bryzek z Ministerstwa Gospodarki w "Gazecie Prawnej".

W lepszej sytuacji gminy

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje pożyczki, kredyty oraz inne rodzaje wsparcia finansowego, które przeznaczone są na zadania publiczne związane z utylizacją, składowaniem oraz przekształcaniem materiałów zawierających azbest - mówi Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW.

Prywatnym posiadaczom "dachowej trucizny" pozostaje póki co zbierać pieniądze na profesjonalne firmy.

Zgodnie z ustawą o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, kto wprowadza na terytorium Polski azbest lub wyroby zawierające tę substancję, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Nie ma jednak kar za samo nieusuwanie azbestu. Co więcej, prawo dopuszcza wykorzystywanie azbestu do 31 grudnia 2032 r. Przepisy ustawy azbestowej określają, że elementy zawierające azbest powinny zostać poddane unieszkodliwieniu przez certyfikowane firmy. Ponowne wykorzystanie azbestu jest zabronione.

Ewa Rutkowska-Subocz, radca prawny w Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

sm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane