• rozwiń
  • WIG20 2192.84 -1.13%
  • WIG30 2491.90 -1.12%
  • WIG 57979.74 -0.93%
  • sWIG80 11575.85 -0.17%
  • mWIG40 3796.50 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:46

Dostosuj

Raje podatkowe będą szeroko otwarte dla polskich firm? "Zdarzył się nam błąd systemowy"

Janusz Cichoń: Chcemy naprawić tan błąd Odtwórz: Janusz Cichoń: Chcemy naprawić tan błąd
Foto: shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Luksemburg jest jednym z państw zaliczanych do rajów podatkowych | Video: Janusz Cichoń: Chcemy naprawić tan błąd

- Zdarzył się nam błąd systemowy, ale chcę stonować ten niepokój związany ze stratami budżetu państwa. Kwoty, o których mówimy, są wyjęte z krainy mchu i paproci - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Janusz Cichoń, wiceminister finansów. W piątek "Rzeczpospolita" poinformowała, że przez opóźnienie publikacji ustawy nakładającej 19-proc. podatek na dochody spółek zagranicznych kontrolowanych przez polskie firmy, państwo straci co najmniej 3,3 mld zł.

Ustawa, za pomocą której rząd chciał od przyszłego roku ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją dopiero w piątek. To może oznaczać, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem (zamiast 1 stycznia 2015 roku).

Kwoty z krainy mchu i paproci

Dziś po południu klub PO złożył w Sejmie poselski projekt zmieniający vacatio legis ustawy, tak by przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2015 r. - W jakiejś mierze musimy ratować twarz. Zdarzył nam się błąd systemowy, ale chcę stonować ten niepokój związany ze stratami budżetu państwa. Kwoty, o których mówimy, są wyjęte z krainy mchu i paproci - zapewniał Cichoń.

Dodał, że ministerstwo nie jest jednak w stanie określić, jak wysokie mogą być straty dla budżetu państwa z powodu tego "błędu systemowego". - W żadnym dokumencie nie wskazaliśmy kwoty. W dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie tego zrobić, ponieważ nie mamy danych statystycznych, które pozwalałyby na takie szacunki - powiedział Cichoń.

Naprawić błąd

- Chcemy naprawić ten błąd, ponieważ w dokumentach rządowych, a także w zobowiązaniach ministra finansów wobec Komisji Europejskiej wykazywaliśmy w planie działań przedłożenie ustawy - dodał.

Jak zaznaczył ustawa o rajach podatkowych ma uszczelniać system i przeciwdziałać erozji polskiego systemu podatkowego oraz ograniczać działania, które tej erozji sprzyjają. - My zakładamy, że podatnicy są uczciwi, ale jest domniemanie, że są tego typu ubytki dotyczące dochodów. Chcemy zniechęcić polskich podatników do tego typu działań - podkreślił.

Ministerstwo finansów poinformowało dzisiaj w komunikacie, że  "nieprawdziwa jest informacja, że w wyniku nieopublikowania ustawy do końca września budżet państwa straci 3,3 mld zł".

Resort dodał, że w trakcie prac nad regulacją nie wskazywano żadnej kwoty po stronie podatkowej, ale w związku z wejściem w życie tych przepisów „należy liczyć się z pozytywnym wpływem przedmiotowego rozwiązania na dochody sektora finansów publicznych”.

 

Nieprawdziwa jest informacja, że w wyniku nieopublikowania ustawy do końca września budżet państwa straci 3,3 mld zł

W toku prac nad regulacją przewidującą opodatkowanie dochodów osiąganych za pośrednictwem tzw. zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC) nie wskazywano żadnej kwoty po stronie podatkowej. Jak podkreślono w uzasadnieniu do tego projektu, w związku z wejściem w życie tych przepisów „należy liczyć się z pozytywnym wpływem przedmiotowego rozwiązania na dochody sektora finansów publicznych”. Wyrażone w uzasadnieniu ustawy wprowadzającej CFC przekonanie o pozytywnych skutkach tej regulacji na dochody sektora finansów publicznych wynika głównie z prewencyjnego oddziaływania.

Należy jeszcze raz podkreślić, iż w żadnym dokumencie (uzasadnienie ustawy, Action Plan, projekt ustawy budżetowej na 2015 r.) nie wskazano – z uwagi na brak wiarygodnych danych źródłowych – choćby przybliżonych szacunków dotyczących wpływu tej regulacji na poziom dochodów budżetowych, a w konsekwencji w żadnych z tych dokumentów nie uwzględniono skutków wpływu przedmiotowej regulacji na dochody sektora finansów publicznych.   

Nieprawdą jest również, że wskazane w mediach dochody w wysokości 31,9 mld zł są wyłącznie dochodami spółek sklasyfikowanych jako CFC. Przytoczona wysokość dochodów dotyczy dochodów wszystkich nierezydentów za 2012 rok z tytułu odsetek i opłat licencyjnych, które w Polsce podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Natomiast zakres przepisów o  zagranicznych spółkach kontrolowanych odnosi się wyłącznie do wąskiej grupy polskich podatników posiadających pakiet kontrolny udziałów w podmiotach zagranicznych zlokalizowanych w krajach o niskim lub zerowym poziomie opodatkowania. Zatem wskazana kwota nie może stanowić podstawy do wyliczenia skutków omawianej regulacji.     

Dlatego też nieuzasadnione są spekulacje jakimikolwiek kwotami strat dla budżetu państwa z tego tytułu.

komunikat Ministerstwa Finansów

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane