• rozwiń
  • WIG20 2119.22 +0.53%
  • WIG30 2423.88 +0.57%
  • WIG 56517.59 +0.71%
  • sWIG80 11600.50 +0.07%
  • mWIG40 3778.78 +0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:53

Dostosuj

Radio w pokoju? Hotel musi płacić tantiemy

Radio w pokoju? Hotel musi płacić tantiemy
Foto: sxc.hu Foto: Hotel musi płacić tantiemy za muzykę puszczaną gościom

Właściciel hotelu, który gościom umila pobyt umieszczając w pokojach telewizory i odbiorniki radiowe, musi płacić tantiemy, bo nie korzysta z muzyki na użytek prywatny, tylko udostępnia ją publicznie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa, którą rozpatrywał ETS, wynikła z powództwa irlandzkiej spółki Phonographic Performance Ltd. Spółka ta wniosła skargę przeciw Irlandii, argumentując, że kraj ten narusza unijne prawo, bo irlandzkie przepisy zwalniają właścicieli hoteli z obowiązku płacenia tantiem za puszczanie muzyki w pokojach hotelowych. Spółka żądała odszkodowania z tego tytułu.

Irlandzki sąd zwrócił się w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE z kilkoma pytaniami. Przede wszystkim pytał, czy właściciel hotelu ma płacić tantiemy, jeżeli w pokojach gości hotelowych umieszcza telewizory i odbiorniki radiowe, za pośrednictwem których nadawana jest muzyka i inne utwory. Czy w takim wypadku odtwarza utwory nadawane w programach radiowych i telewizyjnych na tzw. użytek własny, czy po to, żeby udostępniać je publicznie?

"Publiczne"

Trybunał nie miał w czwartek wątpliwości, że jest to użytek publiczny. Wyjaśnił, że określenie "publiczne" oznacza, iż chodzi o nieokreśloną liczbę potencjalnych odbiorców i dość znaczną liczbę osób. Ważny jest także - jak podkreślił - zarobkowy charakter "publicznego udostępniania". ETS zwrócił uwagę na to, że udostępnianie utworów nadawanych w radiu i telewizji jest dodatkową usługą, co ma wpływ na standard hotelu i cenę za pokój. Poza tym może przyciągać gości - stwierdził Trybunał. Zdaniem ETS skoro właściciel hotelu udostępnia utwory publicznie musi płacić godziwe wynagrodzenie za ich odtwarzanie.

Trybunał podkreślił, że jego wyrok dotyczy nie tylko sytuacji, gdy w hotelowych pokojach są telewizory i odbiorniki radiowe, ale też, gdy znajdują się w nich inne urządzenie analogowe lub cyfrowe, za pomocą których można odtwarzać lub odsłuchiwać utwory.

Na czwartkowej wokandzie ETS znalazła się również inna sprawa dotycząca odtwarzania muzyki, tym razem we Włoszech. Do Trybunału wpłynęło pytanie, czy dentysta, który puszcza pacjentom muzykę w swoim gabinecie, ma również płacić tantiemy. W tym przypadku ETS orzekł, że dentysta płacić nie musi, bo nie udostępnia muzyki publicznie w rozumieniu prawa Unii.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane