• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rada nie odpuści rosnącym cenom

Rada nie odpuści rosnącym cenom
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 0110B018X CZEKAJ INFLACJA.avi

Podstawowym celem polityki pieniężnej w 2010 roku pozostaje dążenie do utrzymania inflacji w średnim okresie na poziomie 2,5 proc. - wynika z opublikowanych "Założeń polityki pieniężnej na rok 2010". Jednocześnie polityka pieniężna ma nadal sprzyjać wzrostowi gospodarczemu.

"Podobnie jak w poprzednich latach, parametry polityki pieniężnej, w tym poziom stóp procentowych NBP, będą dostosowywane do zmieniającej się sytuacji w gospodarce i wynikającej stąd oceny prawdopodobieństwa kształtowania się inflacji w średnim okresie powyżej lub poniżej celu inflacyjnego 2,5 proc." - podała RPP.

"W swoich decyzjach Rada będzie uwzględniała również sytuację sektora finansowego, którego stabilność jest warunkiem koniecznym utrzymania stabilności cen w dłuższym okresie" - napisała RPP.

Cztery czynniki

Jak wynika z dokumentu, do najważniejszych krajowych uwarunkowań polityki pieniężnej będą w 2010 r. należały: stan krajowej koniunktury, sytuacja sektora finansów publicznych, sytuacja na rynku pracy oraz funkcjonowanie systemu finansowego, w tym w szczególności systemu bankowego.

"Czynniki te mogą mieć znaczący wpływ na przebieg procesów inflacyjnych zarówno w 2010 roku, jak i w kolejnych latach" - napisała RPP.

Na wypadek euro

W Założeniach polityki pieniężnej na rok 2010 RPP podała, że ważnym elementem w procesie realizacji celu inflacyjnego jest komunikacja banku centralnego z otoczeniem. "W jej ramach Rada przedstawia swoją ocenę aktualnego stanu gospodarki oraz przyszłego przebiegu procesów gospodarczych" - napisała RPP.

W dokumencie Rada wskazała, że w przypadku podjęcia wiążącej decyzji dotyczącej daty planowanego przystąpienia Polski do strefy euro, Rada przedstawi dokument opisujący specjalną strategię polityki pieniężnej."Dokument ten będzie stanowił aktualizację Strategii polityki pieniężnej po 2003 roku" - napisała Rada.

Założenia polityki pieniężnej realizować będzie już nowa RPP, która rozpocznie swoją kadencję na początku roku.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane