• rozwiń
  • WIG20 2170.10 -0.08%
  • WIG30 2465.56 +0.03%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:09

Dostosuj

Rachunki prognozowe to żyła złota

Rachunki prognozowe to żyła złota
Foto: TVN24 Foto: Rachunki prognozowe to złoty biznes

Nikt tak naprawdę nie wie na jak wielką sumę kredytujemy działalność firm energetycznych. W skali roku w grę wchodzić mogą miliardy złotych. Wszystko za sprawą rachunków prognozowanych, gdy z góry płacimy za energię, która ma być nam dostarczona. To złoty interes, ale nie dla kupujących.

Wszyscy wiemy - rachunki za prąd płacimy na dwa, trzy lub sześć miesięcy do przodu i możemy zastanawiać się "dlaczego"? - Naprawdę duże pieniądze zarabia się na tym, że ktoś ma ekstra pieniądze i je lokuje na rachunku bankowym. Nie chce mówić jakie są to kwoty, bo to zależy oczywiście od skali przedsięwzięcia, ale można powiedzieć, że w niektórych przypadkach to jest cały zysk wypracowany niektórych przedsiębiorstw - wyjaśnił Ryszard Petru, Towarzystwo Ekonomistów Polskich.

Nadpłaty niezbędne

W międzyczasie te pieniądze, które wpłacane są na kontach elektrowni, bez wątpienia są to pieniądze, z których przedsiębiorstwa korzystają.

Andrzej Sadowski

Pieniądze, które wpłacamy firmom energetycznym za rachunki prognozowane mogą być naprawdę ogromne. - bez wątpienia są to pieniądze, z których przedsiębiorstwa w międzyczasie korzystają - powiedział Andrzej Sadowski, ekonomista, Centrum im. Adama Smitha.

Przez mrozy, było takie zużycie energii elektrycznej, że można sie spodziewać, ze większość klientów będzie miało niedopłaty, więc to przedsiębiorstwo na tym traci, bo pokrywa niejako te zobowiązania.

Dagmara Prystacka

Część firm zapewnia, że nasze przedpłaty są im potrzebne, jeśli nie niezbędne. - Należność z faktury prognozowej jest wykorzystywana do pokrycia kosztów zakupu energii na bieżąco - twierdzi Jacek Olszański z PGE Obrót. Ale okazuje się, że choć płacimy "do przodu", to firmy nie chcą mówić o zyskach, ale o stratach. - Przez mrozy, było takie zużycie energii elektrycznej, iż można sie spodziewać, że większość klientów będzie miało niedopłaty, więc to przedsiębiorstwo na tym traci, bo pokrywa niejako te zobowiązania - przekonuje Dagmara Prystacka z Enei.

Kłopotliwe prognozy

Podobnie jest z gazem. Monopolista na tym rynku zapewnia, że to on najpierw płaci za gaz, który kupuje, a dopiero później ściąga należność od klienta i nawet w przypadku rachunków prognozowanych klient ma z nich same plusy. - Dajemy możliwość zaplanowania budżetu domowego i uwzględnienia go w mniejszych okresach czasowych - oświadczył Krzysztof Kubacki z PGING.

Prognozowane zużycie energii elektrycznej wyliczane jest w oparciu o to co dany klient zużył w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Elżbieta Bukowec

Elżbieta Bukowec z firmy Tauron wyjaśnia, że prognoza "nigdy nie bierze się z sufitu". - Prognozowane zużycie energii elektrycznej wyliczane jest w oparciu o to co dany klient zużył w analogicznym okresie roku ubiegłego - dodaje. Jednak klientowi czasem nie sposób odnieść wrażenia, że prognoza jest z sufitu. Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki zapewniała, że pieniądze z nadpłat nie zginą. - Przedsiębiorstwo będzie pieniądze przenosiło na nasze kolejne płatności i pomniejszało o nie rachunki - wyjaśniła.

Rozliczenie miesięczne jest droższe

Urząd Regulacji problemu w nadpłatach nie widzi, bo przedsiębiorstwo może nam ją wypłacić w postaci gotówki. Dodatkowo każdy niezadowolony klient może z rachunków prognozowych zrezygnować, jednak w każdym przedsiębiorstwie rozliczenie miesięczne jest droższe od prognozowanego o około 4 złotych miesięcznie.

Każda firma lubi mieć dodatkowe środki na koncie, ponieważ jak ma ich więcej niż wypłaty to na nich zarabia, wkładając je na lokaty.

Ryszard Petru

Jak wyjaśnia Sadowski, firmy wystawiają prognozy bo "nie są w stanie zatrudnić tylu pracowników, żeby co miesiąc dokonywać odczytów liczników".

olsz/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane