• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

PZU wykryło u siebie nieprawidłowości

Niewłaściwe księgowanie wydatków, przekraczanie budżetów, opóźnione rozliczanie umów, nienależne premie, a także nieuzasadnione wydatki wykryła kontrola wewnętrzna przeprowadzona w PZU. Zlecił ją jeszcze poprzedni prezes Jaromir Netzel.

Z kontroli wynika, że dochodziło do nieprawidłowości w wydatkach zarządu, wydatkach reklamowych, marketingowych i sponsorskich. Weryfikacja umów i wydatków dotyczyła okresu od 1 stycznia 2004 r. do 30 czerwca 2007 r.

Policzono np., że były prezes PZU Cezary Stypułkowski, który był bezpośrednim poprzednikiem Jaromira Netzla, średnio w miesiącu wydawał ponad 37,6 tys. zł na podróże służbowe i szkolenia. Netzel, w ciągu roku pełnienia funkcji - prawie 11 tys. zł miesięcznie.

Ponadto Stypułkowski miał dużo wyższe od Netzla średnie miesięczne koszty reprezentacyjne. Dla tego pierwszego wyniosły one prawie 30 tys. zł, dla drugiego - 3,5 tys. zł. W rezultacie Stypułkowski przekraczał budżet podróży i szkoleń nawet o 110 proc.

Przedstawiciele biura kontrolującego wydatki zwrócili uwagę na to, że z powodu błędnych księgowań nie można było niejednokrotnie sprawdzić, kto rzeczywiście powodował koszty dla firmy. Sprawdzono również umowy reklamowe. Zdaniem kontrolerów, cześć z nich była po prostu nieuzasadniona - niepotrzebne wydatki oceniono na 1,1 mln zł, a łączne straty - na ponad 3,5 mln zł.

Nieuzasadnione wydatki wykryto również przy wypłacaniu premii dla kadry zarządzającej przez cele. Dyrektorom zawyżano oceny i 17 z nich spośród 33 otrzymało nienależne premie.

- Jeżeli spółka uzna, że istnieje potrzeba wstąpienia na drogę prawną, to na pewno to uczyni - powiedziała prezes PZU Agata Rowińska odnosząc się do wyników kontroli.

Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, na którym przedstawiciele biura kontroli wewnętrznej PZU poinformowali o wynikach swojej kontroli, przedstawiono też wyniki innej kontroli. Audyt spółce Ernst&Young również zlecił Jaromir Netzel. Tym razem chodziło o rzekome fałszowanie ksiąg rachunkowych PZU za 2006 rok. Sprawę opisywał w sierpniu "Newsweek", wskazując na przypadki przeksięgowania części wydatków prezesa do innych komórek organizacyjnych PZU. Ta kontrola nie wykazała jednak żadnych nieprawidłowości

Na dzisiejszym Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, akcjonariusze przyjęli skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy PZU za rok obrotowy, zakończony 31 grudnia 2006 r., oraz sprawozdanie z działalności Grupy PZU za 2006 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane