• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PZU w WIG20 w poniedziałek? "Nie widzę przeszkód"

PZU w WIG20 w poniedziałek? "Nie widzę przeszkód"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Wiceprezes GPW: PZU w WIG20 w poniedziałek

Czy tak jak przewidywano, debiutująca dziś na warszawskim parkiecie PZU znajdzie się w WIG20 już w najbliższy poniedziałek? - Nie widzę przeszkód - mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes GPW Adam Maciejewski. Nie chce jednak zdradzić, jaką spółkę PZU wypchnie z indeksu.

Szacuje się, że debiut PZU może być największym debiutem tego roku w Europie. W sumie na parkiet trafia pakiet 44,8 proc. akcji ubezpieczyciela - 29,9 proc. z ostatniej oferty publicznej i 14,9 proc. akcji pracowniczych, które ówczesna załoga dostała jeszcze w 1999 roku, gdy formalnie zaczynała się prywatyzacja PZU. Cena jednej akcji została określona przez Skarb Państwa pod koniec kwietnia na 312 zł.

Kto wypadnie z WIG-u?

O obecności PZU w WIG20, wiceprezes giełdy mówi: - Nie widzę przeszkód. Należy się liczyć z tym, że w poniedziałek PZU będzie w WIG20.

Uzasadnia to wielkością debiutu: - Kapitalizacja jest tak wysoka, że nie ma przeszkód - dodaje.

A kogo PZU wypchnie z WIG-u? Słabo radzące sobie w indeksie Bioton, a może Cersanit? - Ja już wiem, ale nie będę komentował - odpowiada Maciejewski z uśmiechem, odsyła do analizy wyników spółek i zaleca poczekać na komunikat, który GPW ma wydać po zamknięciu środowych notowań.

10-20 tys. zleceń na otwarciu

Adam Maciejewski zapowiedział także, że giełda nie spodziewa się większych perturbacji przy przyjmowaniu zleceń. - Obciążenie będzie większe niż zwykle, ale codziennie realizujemy kilkadziesiąt tysięcy transakcji - mówi. Dodaje, że GPW przygotowała specjalnie zmieniony harmonogram debiutu, m.in. po to, by swobodnie przyjąć zlecenia z domów maklerskich (kurs zostanie ustalony kwadrans przed godz. 9, czyli jeszcze przed otwarciem giełdy).

- Spodziewam się, że liczba zleceń, która trafi do naszego systemu będzie na poziomie kilkudziesięciu, może 100 tysięcy zleceń - szacował Maciejowski. Liczbę transakcji, które zostaną przeprowadzone na otwarciu ocenił na poziomie 10-20 tys. - Ale to tylko szacunki - zastrzegł.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane