• rozwiń
  • WIG20 2344.06 0.00%
  • WIG30 2682.17 +0.04%
  • WIG 61014.65 +0.18%
  • sWIG80 11963.17 +0.29%
  • mWIG40 4052.16 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:42

Dostosuj

PZU ma apetyt na ING

PZU ma apetyt na ING
Foto: TVN24 Foto: PZU jest zainteresowany przejęciem ING

Drugi co do wielkości fundusz emerytalny na polskim rynku i trzeci - w ubezpieczeniach na życie i TFI - na sprzedaż. By spłacić 10 mld euro pożyczki, holenderska grupa ING musi zrealizować plan restrukturyzacji, uzgodniony z KE. Zainteresowany kupnem OFE jest polski gigant ubezpieczeniowy PZU - informuje "Puls Biznesu".

Komisja Europejska wraz ING uzgodniły, że holenderska grupa wydzieli części: bankową, ubezpieczeniową oraz zarządzania aktywami. Następny krok - to sprzedaż dwóch ostatnich części.

Jako marka rozpoznawalna i mająca ugruntowaną pozycję na polskim rynku, ING nie miałby problemu ze znalezieniem nabywców. Ale Holendrzy zamierzają sprzedać cały ubezpieczeniowy biznes w jednym pakiecie. Zdaniem ekspertów, znacznie łatwiej byłoby, gdyby podzielono go na części.

PZU szykuje się do przejęcia ING

Choć PZU tego nie potwierdza, "Puls Biznesu" informuje, że szef polskiego giganta, Andrzej Klesyk jest zainteresowany przejęciem ING. Ma już nawet umówione spotkanie z władzami ING. - Marka ING jest w Polsce bardzo silna, szczególnie w emeryturach. Grupa ma też znaczący biznes w innych krajach m.in. na Węgrzech i Słowacji. Gdyby PZU udało się to przejąć, byłoby to dla niego bardzo duże wzmocnienie - komentuje w rozmowie z dziennikiem analityk Intelace Research, Marcin Mazurek.

Jednak - zdaniem analityków - PZU nie ma szans na taki zakup, bo nie zgodzi się na to urząd antymonopolowy. Poza tym - po wypłacie dywidendy - ubezpieczyciel nie będzie miał już środków na zakup ING.

Sytuacja może się jednak zmienić w przyszłym roku, gdy PZU zadebiutuje na GPW, co otworzy mu drogę do zdobycia potrzebnego kapitału.

mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane