• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

PZU egzaminem Grada z walki o inwestorów

PZU egzaminem Grada z walki o inwestorów
Foto: TVN24 Foto: Resort szuka poważnych akcjonariuszy

Ministerstwo Skarbu Państwa chce wykorzystać debiut PZU do skłonienia banków inwestycyjnych do większej aktywności w Polsce. – Chcemy, aby debiut PZU pomógł w przekonaniu inwestorów do zainteresowania się naszym rynkiem. W ten sposób zwiększamy szansę powodzenia kolejnych prywatyzacji. Do tego potrzebujemy czołowych banków inwestycyjnych, z szeroką bazą klientów – mówi "Parkietowi" źródło z MSP.

Do końca roku resort skarbu zamierza wybrać doradcę do prywatyzacji PZU SA, tak aby przygotowania do giełdowego debiuitu ruszyły z kopyta. MSP zależy bowiem, aby akcje największego polskiego ubezpieczyciela trafiły na parkiet najpóźniej 14 maja.

W ubiegłym tygodniu w ministerstwie odbyły się spotkania z dziewięcioma największymi bankami inwestycyjnymi: Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup, UBS, Credit Suisse, Deutsche Bank, JP Morgan, Merrill Lynch i Nomura. Ich przedstawiciele prezentowali w MSP koncepcje dotyczące sprzedaży akcji. Dziewiątka ta była wymieniona jako możliwi globalni koordynatorzy w umowie Skarbu Państwa z Eureko kończącej wieloletni spór i zakładającej debiut PZU.

Łapanie "na PZU"

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez "Parkiet" w resorcie wynika, że rządowi zależy m.in. na tym, aby duże banki zostały w Polsce na dłużej, nie tylko przy okazji prywatyzacji PZU.

Dlatego też MSP oczekuje albo deklaracji o otworzeniu przedstawicielstwa z licencją Komisji Nadzoru Finansowego, albo większej aktywności na rynku kapitałowym w charakterze zdalnego członka. Zainteresowanie Polską może się wyrażać przez częstsze niż do tej pory opracowywanie rekomendacji i analiz o spółkach z GPW.

– Niczego nie chcemy wymuszać. Niemniej tak prestiżową transakcję można wykorzystać, aby banki inwestycyjne mocniej zaangażowały się w nasz rynek – mówi informator gazety.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane