• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Putin uspokaja Polskę: umowa gazowa wkrótce

Putin uspokaja Polskę: umowa gazowa wkrótce
Foto: TVN24 Foto: Podpisanie umowy coraz bliżej

Premier Rosji Władimir Putin dał znak, że nie zamierza stać na drodze umowy gazowej, jaką niedawno zawarły PGNiG i Gazprom. Jak poinformował rzecznik rządu Paweł Graś, powołując się na rozmowę premiera Donalda Tuska z Putinem, "negocjacje w tej sprawie wkrótce zostaną zakończone".

W środę Donald Tusk rozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem, który zaprosił go do Katynia na uroczystości upamiętniające mord na polskich oficerach. Poruszono też kwestie gospodarcze.

- Pan premier Putin wyraził nadzieję, że wkrótce te negocjacje i ten kontrakt gazowy zostanie zamknięty - powiedział Graś na środowej konferencji prasowej. Według niego, "wszystko na to wskazuje, że rzeczywiście tak będzie".

Pod koniec stycznia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło w Moskwie porozumienie z Gazpromem Export w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,2 mld m sześc. rocznie oraz przedłużenia ich do 31 grudnia 2037 roku. Porozumienie dotyczy też rozwiązania spornej kwestii zaległych należności Gazpromu za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski, które nasz resort skarbu wycenia na ok. 80-90 mln dolarów.

Jednak dokument wejdzie w życie dopiero po zaakceptowaniu go przez rządy obu krajów. Do tej pory jednak, zarówno władze polskie, jak i rosyjskie, deklarowały, że jeśli dojdzie do porozumienia między koncernami, to one też podpiszą się pod umową.

Wejście w życie porozumienia zwieńczy blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw - po tym, gdy na początku ubiegłego roku gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Spółka przesyłała nam 2,3 mld m sześc. surowca rocznie.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane