• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Władimir Putin

Putin: to spekulanci osłabili rubla. Będą kary dla winnych?

Rubel odrabia straty na rynku walutowym Odtwórz: Rubel odrabia straty na rynku walutowym
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Władimir Putin rozmawiał dziś z Christine Lagard, szefową MFW | Video: Rubel odrabia straty na rynku walutowym

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził w poniedziałek, że ma nadzieję że decyzja banku centralnego Rosji pomoże ustabilizować kurs rosyjskiej waluty. Dodał również, że nie widzi powodów do tak głębokich spadków.

Putin poinformował, że powiedział Christine Lagarde, szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że ostatnie spadki wartości rubla to efekt "ataków spekulantów". Dodał też, że bank centralny jego kraju może ukarać odpowiedzialne za takie działania osoby.

Odbicie rubla

W poniedziałek od rana kurs waluty narodowej Rosji piął się w górę. O godz. 17.10 czasu lokalnego (czyli o godz. 15.10 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za 1 dolara płacono 45,33 rubli, to 1,31 mniej niż na zamknięciu w piątek. Za 1 euro w poniedziałek płacono 56,55 rubli, tj. o 1,48 mniej niż w piątek na koniec dnia.

Poniedziałkowy wzrost kursu rubla eksperci w Moskwie tłumaczą tym, że w ocenie uczestników rynku, ostra faza przeceny rubla, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, dobiegła końca. W poprzednim tygodniu rosyjska waluta straciła na wartości 11 proc.

Na sytuację na rynku walutowym wpłynęło też oświadczenie Banku Rosji, czyli banku centralnego Federacji Rosyjskiej, który w poniedziałek ogłosił, że faktycznie uwolnił kurs rubla, odchodząc od dotychczasowego mechanizmu polityki kursowej. Bank Rosji wyjaśnił, że zlikwidowane zostało pasmo dopuszczalnych odchyleń kursu rubla i regularne interwencje na rynku, gdy kurs dochodził do granic pasma lub je przekraczał.

Ważna zmiana

Bank Rosji zaznaczył, że jego nowe podejście do operacji na rynku wewnętrznym nie zakłada całkowitej rezygnacji z interwencji walutowych. Wyjaśnił, że mogą one nastąpić w wypadku powstania zagrożenia dla stabilności finansowej.

Prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina oznajmiła, że uważa za niecelowo trwonienie rezerw walutowo-kruszcowych na walkę z fundamentalnymi tendencjami na rynku walutowym. - Nasze rezerwy walutowe są wystarczające - przekraczają 400 mld dol. Są nam jednak potrzebne m.in. do tego, aby w razie ataku spekulacyjnego na rynku walutowym bronić naszej waluty narodowej - powiedziała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane