• rozwiń
  • WIG20 2188.06 -0.87%
  • WIG30 2484.13 -1.01%
  • WIG 57892.76 -0.95%
  • sWIG80 11621.50 +0.10%
  • mWIG40 3750.87 -1.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:07

Dostosuj

Putin otworzył rurę do Chin

Premier Rosji Władimir Putin zainaugurował rosyjski odcinek rurociągu, którym ropa naftowa z Rosji popłynie do Chin. Uroczystość odbyła się w miejscowości Skoworodino w obwodzie amurskim, gdzie Putin zatrzymał się w ramach swojej podróży po rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Wicepremier Igor Sieczin poinformował, że chiński odcinek magistrali zostanie oddany do użytku pod koniec września.

Dobra dywersyfikacja

Rosyjski premier, odbywający podróż po kraju za kierownicą żółtej Łady Kaliny Sport, oświadczył, że projekt ten ma wielkie znaczenie dla Rosji, gdyż pozwoli jej zdywersyfikować eksport tego strategicznego surowca, a także umocnić współpracę energetyczną z Chinami.

Putin przypomniał, że "chińscy partnerzy biorą udział w wydobyciu ropy na terytorium Rosji, a rosyjskie koncerny mają udziały w rafineriach i sieciach dystrybucyjnych w Chinach".

72 km rury

Rurociąg ze Skoworodina do granicy z ChRL jest odgałęzieniem budowanej magistrali Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (WSTO), która ma umożliwić Rosji wyjście na rynki USA oraz krajów Azji i regionu Pacyfiku.

Rosyjski odcinek rury liczy 72 km, a chiński - 930 km. Jest ona układana w ramach zawartego w lutym 2009 roku kontraktu między Rosnieftem i Transnieftem, a chińskim CNPC.

Na mocy tego porozumienia strona chińska przyznała dwóm rosyjskim koncernom kredyt w wysokości 25 mld dolarów. Strona rosyjska ze swej strony zobowiązała się do dostarczania Chinom przez 20 lat - od 2011 do 2030 roku - 15 mln ton surowca rocznie.

Ropa jeszcze przed gwiazdką?

Władimir Putin wyraził przekonanie, że jeszcze w tym roku rosyjska ropa popłynie rurociągiem do Chin. Wicepremier Sieczin, który w rządzie Rosji odpowiada za sferę energetyczną, przekazał, że wykonanie ostatniego spawu na chińskim odcinku rury planowane jest na koniec września.

Szef rosyjskiego rządu podkreślił, że dotychczas głównym odbiorcą ropy z Rosji była Europa; dzięki WSTO 30 mln ton surowca rocznie, a w przyszłości 50 mln ton, popłynie do krajów Azji i regionu Pacyfiku. Pierwsza nitka tej magistrali jest już napełniana ropą. Druga zostanie oddana do użytku w 2014 roku.

WSTO łączy pola naftowe Syberii Zachodniej i Wschodniej z portami Kraju Primorskiego; liczy 4 188 km. Jego budowa ruszyła w kwietniu 2006 roku. Docelowa przepustowość rurociągu ma wynieść 80 mln ton rocznie.

jak/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane