• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Putin komplementuje nowy polski rząd

Putin komplementuje nowy polski rząd
Foto: TVN24 Foto: Postęp w sporze o polskie mięso?

Kolejny cieplejszy powiew z Moskwy: prezydent Władimir Putin stwierdziłm, że dostrzega postęp w relacjach Rosji z Polską i wskazał jako przykład zgodę na kontrolę polskich zakładów mięsnych przez rosyjskich weterynarzy.

Wypowiedź Władimira Putina miała miejsce przy okazji wizyty w Moskwie premiera Włoch Romano Prodiego. Rosyjski prezydent powiedział, iż poinformował Prodiego, że "kontakty z polskimi kolegami rozwijają się pozytywnie" i przypomniał w tym kontekście, że "rosyjskim specjalistom zezwolono na skontrolowanie niektórych przedsiębiorstw rolnych w Polsce".

Putin powiedział też, że "nowe kierownictwo Polski opowiada się za jak najszybszym rozwiązaniem wszystkich problemów". - Działania idą w pozytywnym kierunku i są określone postępy - oznajmił Putin.

Rosyjski prezydent zaproponował, aby polski minister rolnictwa przyjechał do Moskwy w celu omówienia problemów związanych z dopuszczeniem polskich produktów rolnych na rosyjski rynek. - Uważam, że byłoby celowe, gdyby polski minister rolnictwa złożył wizytę w Rosji, aby uregulować kwestię dopuszczenia na rosyjski rynek produktów rolnych z konkretnych polskich przedsiębiorstw, co do których właściwe służby Rosji i Polski osiągną porozumienie - powiedział Putin.

Obecnie w Polsce przebywa grupa 8 rosyjskich inspektorów, która kontroluje zakłady przetwórcze eksportujące żywność do Rosji. Są to ponowne kontrole zakładów w celu uzyskania certyfikatu, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2008 r. W sumie zostanie skontrolowanych 19 zakładów wytwarzających produkty mleczarskie, pasze i przetwory mięsne. Kontrole te nie dotyczą zakładów produkujących świeże mięso, na import którego Rosja nałożyła embargo w listopadzie 2005 roku.

W środę Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) ogłosiła, że zamierza jeszcze w listopadzie wysłać kolejną grupę inspektorów.

Kto zrobi pierwszy krok?

Czwartkowy numer dziennika "Wriemia Nowostiej" przyniósł informację, że polski minister rolnictwa Marek Sawicki na spotkaniu z rosyjskimi dziennikarzami zapowiedział, iż wkrótce spotka się z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem. Gazeta cytuje też stanowisko Sawickiego: "najpierw uchylenie embarga na dostawy mięsa do Rosji, a później zaproszenie rosyjskich inspektorów do polskich zakładów"

Później Sawicki, komentując wypowiedź prezydenta Putina, powiedział PAP wieczorem, że "strona polska jest gotowa do podjęcia rozmów na temat zniesienia embarga na eksport żywności do Rosji przy poszanowaniu wszelkich praw wynikających z naszego członkostwa w Unii Europejskiej".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane